"Aστέρι" ο Αστέρας στην Τρίπολη!

Σημαντική νίκη για την κατάταξη του στη βαθμολογία των πλέι οφ πήρε ο Αστέρας επικρατώντας με 2-1 του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 22' όταν ο Μαρκάνο επιχειρώντας να γυρίσει στον Μέγερι γλίστρησε με τον Ντε Μπλάσις να κλέβει την μπάλα, να περνά και τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού και να κάνει το 1-0. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 37' είχε δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Πελέ. Τρία λεπτά μετά είχε διπλή ευκαιρία με Μασάντο και Κάμπελ. Χωρίς ρυθμό το δεύτερο μέρος με τους "ερυθρολεύκους" να ισοφαρίζουν στο 60' όταν ο Βεργος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σκόραρε με κεφαλιά. Ήταν το πρώτο γκολ του νεαρού επιθετικού με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Στα τελευταία λεπτά το ματς πήρε φωτιά. Στο 89' ο Βέργος δεν κατάφερε να πλασάρει τον Μπαντή και στο επόμενο λεπτό ο Καράσκο σούταρε πάνω στον Μέγερι. Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός παρουσίασε εικόνα αποσύνθεσης με τον Αστέρα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 92' με τον Ντε Μπλάσις και τελικά να σκοράρει στο 93' με τον Καράσκο ο οποίος από θέση οφ σάιντ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Αστέρας Τρίπολης (Στ.Βεργέτης): Μπαντής, Τσαμπούρης, Κουρμπέλης, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Έντο (88'Καράσκο), Ουσέρο, Ντε Μπλάσις, Ναβάρο (66'Μουνάφο), Μπαράλες (81'Χουάνμα).

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγερι, Τόρες, Μπονγκ, Μανωλάς (66'Αβραάμ Παπαδόπουλος), Μαρκάνο, Σάμαρης, Μανιάτης (59'Βέργος), Πελέ, Μασάντο (58'Βαλντές), Κάμπελ, Σέποβιτς.

Γράφει ο Ηλίας Σπυρόπουλος, Συνταξιούχος εκπαιδευτικός  ➤ Και σήμερα η στήλη κάνει την παρουσία της στην εφημερίδα σχολιάζοντας ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ της...