Ο Ολυμπιακός διέλυσε τη Μίλαν και άφησε πολλές υποσχέσεις

Ο Ολυμπιακός παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο κέρδισε 3-0 τη Μίλαν και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο εναρκτήριο ματς του «International Champions Cup». Έχοντας φοβερό πρέσινγκ, πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και υποδειγματικές αντεπιθέσεις, οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις, καθώς και πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Η ομάδα του Μίτσελ μπήκε δυνατά από την αρχή του αγώνα, παρά το γεγονός ότι η πρώτη φάση ήταν για την Μίλαν, όταν ο Ελ Σαραουί βρέθηκε απέναντι από τον Ρομπέρτο, όμως το σουτ που επιχείρησε «εξουδετερώθηκε» από τον Ισπανό τερματοφύλακα.

Η συνέχεια ανήκε στους «ερυθρόλευκους», αφού στο 8' έφυγαν σε ωραία αντεπίθεση, αλλά η τελική πάσα του Παπάζογλου ήταν απογοητευτική. Στο 16' ήρθε το γκολ, όταν ο Ντοσεβί έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Τσόρι κατέβασε πολύ όμορφα τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με όμορφο σουτ άνοιξε το σκορ. Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι και απείλησε ξανά στο 24' όταν μετά από σέντρα του Μουζουάκου και διώξιμο της άμυνας, η μπάλα κατέληξε στον Φουστέρ, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 30' ήταν η σειρά της Μίλαν να απειλήσει με τον Αλμπερτάτσι να σεντράρει από τα δεξιά, ο Πόλι όμως μπερδεύτηκε και έδωσε την ευκαιρία στην «ερυθρόλευκη» άμυνα να απομακρύνει. Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία στο 38' για τον Ολυμπιακό, όταν μετά από κόρνερ του Τσόρι ο Παπάζουγλου πήρε την κεφαλιά, όμως ο Πόλι έδιωξε πάνω στην γραμμή σώζοντας την ομάδα του από το δεύτερο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα και μόλις στο 50ο λεπτό, μετά από φοβερή πάσα του Κασάμι και σέντρα του Μουζουάκου ο Διαμαντάκος με κοντινό πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ στο 53' ο ίδιος έκανε ένα επικίνδυνο σουτ που κατέληξε κόρνερ.

Στο 55' λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση για τη Μίλαν, όταν μετά από κακή απομάκρυνση της άμυνας του Ολυμπιακού ο Σαπονάρα βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Ρομπέρτο. Ενώ στο 67' ήταν και πάλι η σειρά του Ολυμπιακού, αφού σε μια ακόμα αντεπίθεση ο Ντοσεβί, ενώ μπορούσε να πασάρει σε ελεύθερο συμπαίκτη του, διέσχισε μόνος του το μισό γήπεδο και κέρδισε κόρνερ, αφού το σουτ που δοκίμασε κόντραρε στον Σαπονάρα.

Και παρά το γεγονός ότι από το 65ο λεπτό και μετά η Μίλαν είχε κερδίσει κατοχή και προσπαθούσε να γίνει απειλητική στο 78' ο Μπουχαλάκης με μια «βολίδα» από πολύ μακριά διαμόρφωσε το τελικό 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Πειραιωτών, ακόμα και αν πρόκειται για φιλικό προετοιμασίας. Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού είναι η Λίβερπουλ τα ξημερώματα της Δευτέρας 28 Ιουλίου (01:10) στο «Soldier field» του Σικάγο, ενώ ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του για τον όμιλο απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι στις 2 Αυγούστου (22:10) στο «TFC Bank Stadium» της Μινεσότα.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Ελαμντελαουΐ (72’ Σαλίνο), Μαζουάκου (72’ Μπουχαλάκης), Μανωλάς (46’ Αυλωνίτης), Αμπιντάλ (61’ Σιόβας), Κασάμι (72’ Γκαζαριάν), Σάμαρης (46’ Μανιάτης), Τσόρι (61’ Κολοβός), Φουστέρ (46’ Χολέμπας) , Ντοσεβί (61’ Σαβιόλα), Παπάζογλου (46’ Διαμαντάκος)

Δεν αγωνίστηκαν: Μέγιερι, Χουτεσιώτης, Εντινγκά, , Παπαδόπουλο, Γιαταμπαρέ, Μπονγκ, Φορτούνης.

Μίλαν (Ιντζάγκι): Γκάμπριελ (62’ Αγκάτσι), Τζακάρντο (76’ Ντε Τσίλιο), Ραμί (62’ Άλεξ), Μπονέρα (62’ Μεξές), Αλμπερτάτσι, Πόλι (76’ Μαστάλι), Κριστάντε, Σαπονάρα (84’ Μόντιτς), Νιάνγκ (76’ Χόντα), Ελ Σαραουϊ, Πατσίνι.

Δεν αγωνίστηκαν: Αμπάτε, Κοντσάντ, Σιμίκ, Ζαπάτα, Μπένεντιτς, Εσιέν, Μουντάρι, Πινάτο, Μπαλοτέλι, Ντι Μολφέτα, Μαστούρ, Μενέζ.

# Οι εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ έκαναν χθες κατάληψη στο ήδη κλειστό εργοστάσιο της ΛΑΡΚΟ !  Αντιδράσεις@ Όλοι οι εργαζόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία της Περιφέρειας...