Σκόρερ Μακ και Πόζογλου στην πρώτη φιλική νίκη του ΠΑΟΚ

Έχοντας αρκετούς νέους παίκτες στη σύνθεσή του, Ο ΠΑΟΚ έδειξε ιδιαίτερα «φρέσκος» και δραστήριος στο τελευταίο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους επικρατώντας με 2-1 της Βάαλβαϊκ στην πρώτη του νίκη έπειτα από τρεις ήττες. Οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία με τους «πιτσιρικάδες» μάλιστα να εντυπωσιάζουν, ενώ θετική κρίνεται και η παρουσία του Σλοβάκου Ρόμπερτ Μακ, ο οποίος άνοιξε το σκορ για τον «Δικέφαλο».

Καλές εντυπώσεις άφησαν και οι Πόποβιτς, Κωνσταντινίδης, Πόζογλου, Πολύζος, Ποζατζίδης, οι οποίοι δημιούργησαν πολλά ρήγματα στην άμυνα του αντιπάλου, ενώ ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε και η ομαδικότητα των νεαρών σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αρκετά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο ο Μακ απείλησε τους Ολλανδούς αλλά το σουτ που επεχείρησε απ' τα δεξιά κατέληξε στην αγκαλιά του Φαν Ντάικ.

Ο Αναστασίαδης γνώριζε την αδυναμία του αντιπάλου του στα άκρα της άμυνας και έτσι έβαλε στις πτέρυγες τους Κωνσταντινίδη και Πόποβιτς, οι οποίοι δημιούργησαν με την ταχύτητά τους αρκετά ρήγματα. Έτσι, η υπεροχή του «Δικεφάλου» μετουσιώθηκε σε γκολ στο 14ο λεπτό. Ο Πόποβιτς βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Μακ και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε λογαριασμό με την ασπρόμαυρη φανέλα.

Ωστόσο, στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ έδειξε να χάνει τη συγκέντρωσή του. Στο 43ο λεπτό ο Κωνσταντινίδης, που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν πολύ καλός, ανέτρεψε αντικανονικά τον αντίπαλό του εντός περιοχής με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ο Ντάιτς ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε απ' τα έντεκα βήματα φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

Ο ΠΑΟΚ επηρεάστηκε απ' αυτό το γκολ και αυτό φάνηκε και δύο λεπτά αργότερα, αφού η Βάαλβαϊκ έφτασε κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του Καλάμπρο προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι του Μελίσσα.

Στην επανάληψη, η δεύτερη ενδεκάδα που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για τον ΠΑΟΚ έδειξε τον ίδιο ζήλο όσο και οι παίκτες που αγωνίστηκαν στο πρώτο μέρος.

Παρ' όλο που η ομάδα του Αναστασιάδη ισοφαρίστηκε στην εκπνοή του πρώτου μέρους, δεν το έβαλαν κάτω και στην επανάληψη μπήκαν με την ίδια όρεξη για να μπορέσουν να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ. Οι Πολύζος, Ποζατζίδης, Πόζογλου και Τζανδάρης έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία στο παιχνίδι τους, με κυριότερο την ομαδικότητα που ήταν εκείνη που τους έδωσε ξανά το προβάδισμα. Ο «Δικέφαλος» είχε ταχύτητα, έπαιξε δημιουργικά και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στη Βάαλβαϊκ, η οποία απείλησε ελάχιστα στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 65' ο ΠΑΟΚ πέτυχε το γκολ που δικαιούνταν, μετά από καταπληκτική ομαδική προσπάθεια των παικτών του Αναστασιάδη. Ο Μάρτενς με μια πολύ ωραία πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Τζανδάρη, εκείνος πρόλαβε την έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα, "έσπασε" την μπάλα στον Πόζογλου, ο οποίος σε κενό τέρμα έβαλε σε θέση οδηγού τον ΠΑΟΚ, κάνοντας το 2-1.

Έτσι, το τέταρτο και τελευταίο φιλικό του «δικεφάλου του Βορρά» επί ολλανδικού εδάφους είχε θετικό πρόσημο με τον Άγγελο Αναστασιάδη να βγάζει πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα σε αυτό το βασικό στάδιο προετοιμασίας της ομάδας στην Ολλανδία.

Πρώτο ημίχρονο:

Α' ημίχρονο

ΠΑΟΚ:
Μελίσσας, Γκολάσα, Μαντούρο, Κουλούρης, Κωνσταντινίδης, Παναγιωτούδης, Κιόσε, Πόποβιτς, Σαββίδης, Σπυρόπουλος, Μακ.

Βάαλβαϊκ: Φαν Ντάικ, Μαρτίνα, Φαν Μόσελβελντ, Κόστερ, Γιουνγκσλούγκερ, Βάλπουρτ, Καλάμπρο, Μπράμπερ, Ζέλντενραστ, Φέρκελεν, Νταιτ

Β' ημίχρονο

ΠΑΟΚ:
 Γιακουμής, Κάτσε, Γιακουμής, Κατσικάς, Κίτσιου, Παπαδόπουλος, Ποζατζίδης, Πόζογλου, Πολύζος, Σκόνδρας, Τζανδάρης.

Στο β' ημίχρονο για τη Βάαλβαϊκ έπαιξαν και οι: Γιλντιρίμ, Αντερσον, Βιελάνγκα, Χούιμπεν, Φαν Βερτ και Φαν Ντε Κίμπου.