Α1 Μπάσκετ: Με τρίποντο του Ούκιτς στα 40'' πέρασε η ΑΕΚ από τη Λευκάδα

«Ίδρωσε» στη Λευκάδα η ΑΕΚ, αλλά στο τέλος έφυγε με το «διπλό», 64-68, από την έδρα της ουραγού και ήδη υποβιβασμένης Δόξας, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Η Ένωση έφτασε τους 42 βαθμούς έχοντας εξασφαλίσει την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο, δύο αγωνιστικές να απομένουν πλέον πριν την ολοκλήρωσή της.

Η Ένωση χρειάστηκε το τρίποντο του Ρόκο-Λένι Ούκιτς (63-67 στα 40") κι ενώ είχαν προηγηθεί βήματα του Χάρις για να αναδειχτεί νικήτρια. Κορυφαίος της ΑΕΚ και της αναμέτρησης όμως ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (21 πόντοι, 4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/12 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 34 λεπτά).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 51-54, 64-68

Ισχυρή αντίσταση πρόβαλε η Δόξα Λευκάδας εξ αρχής, προηγούμενη με 10-8 στο 6ο λεπτό και με 15-11 στο 9ο. Μετά το 17-15 υπέρ των γηπεδούχων στο 10΄, ο Σωτήρης Μανωλόπουλος έριξε στο παρκέ τον Σάκοτα, ο οποίος άλλαξε τα δεδομένα, με την Ένωση να «τρέχει» επί μέρους σκορ 6-14 (28-32). Όμως, η αστοχία των φιλοξενούμενων στα σουτ εντός πεδιάς και η υπεροχή της ομάδας του Τακιανού στη ρακέτα είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει την ΑΕΚ να προηγείται με βραχεία κεφαλή, 36-38. Με ηγέτη τον Μάρας, η Δόξα ισοφάρισε σε 49-49, έστω κι αν η ΑΕΚ είχε ξεφύγει ακόμη και με +8. Στο 30΄, η ΑΕΚ διατηρούσε προβάδισμα τριών πόντων (51-54), η Δόξα προσπέρασε, 56-54, με τον κορυφαίο της ΑΕΚ, Λουκά Μαυροκεφαλίδη να ευστοχεί σε τρίποντο (58-62). Η Δόξα απάντησε, 62-62, με λύσεις από τον Χάρις, ο οποίος, όμως εν συνεχεία αποδείχτηκε μοιραίος όταν υπέπεσε σε βήματα με το σκορ στο 63-64. Τότε, ο Ούκιτς, με «κρύο αίμα» σηκώθηκε έξω από τη γραμμή του τριπόντου, 63-67, 40" πριν τη λήξη και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των «κιτρινόμαυρων».

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Σκορ 2, Ντόμπλας 8, Τσαλδάρης, Χάρις 18(1τρ., 8ριμπ., 8λ.), Μάρας 23(1), Άμποτ 5(1), Ντάουελ, Δεμερτζής 3(1), Γεωργάκης 3, Ταπούτος 2, Ψαθάς

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 12(2), Λαρεντζάκης 9(2), Νιούλεϊ, Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίδης 21(1τρ., 8ριμπ.), ΜακΓκραθ 4, Ελονού, Σάκοτα 9, Βασιλειάδης 3(1), Ντίξον 2

Έπαιξε όσο χρειάστηκε ο Άρης και 79-70 τον Απόλλωνα Πάτρας

Δύο ξεσπάσματα στο πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, καθόρισαν ουσιαστικά την αναμέτρηση στο Αλεξάνδρειο, για την 24η αγωνιστική της Α1, ανάμεσα στον Αρη και τον Απόλλωνα Πάτρας.

Ένα στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου και ένα μετά το δίλεπτο της δεύτερης, όταν οι «κίτρινοι»... έχτισαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων και κατάφεραν να τη συντηρήσουν ως το φινάλε, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλλαν οι Αχαιοί να επανακάμψουν στο ματς.

Κινητήριοι μοχλοί για τους Θεσσαλονικείς ήταν οι Γουίλ Κάμινγκς (15π., 5 ασίστ), Τζάστιν Τζάκσον (15π), Βασίλης Καββαδάς (12π), ενώ εξαιρετικός, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ο νεαρός Δημήτρης Φλιώνης (10π., 4 ριμπ., 2κλ. 1 ασ). Ξεχώρισε για τους Πατρινούς ο Στίβεν Μπαρτ (21π., 3 ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 48-28, 65-50, 79-70