Ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία από την ΑΕΚ με 2-0 στο ΟΑΚΑ

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία από την ΑΕΚ στο παιχνίδι που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική της Super League 1.

Η ομάδα της Φθιώτιδας γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα από έναν καλύτερο αντίπαλο και πλέον ετοιμάζεται για το ματς της ερχόμενης Κυριακής (22/9) κόντρα στον Πανιώνιο στο ΔΑΚ, στο οποίο θα αναζητήσει την πρώτη της νίκη στο φετινό "μαραθώνιο".

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Βράνιες, Λόπες, Σιμόες, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Ζεράλδες, Λιβάια, Αλμπάνης, Γιακουμάκης

ΠΑΣ Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Σάλιακας, Αντέτζο, Βύντρα, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Καραμάνος , Σκόνδρας.

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου:

1' Έναρξη του αγώνα

4' Ο Μπακάκης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.

6' Ο Λιβάια έκανε το σουτ έξω από την περιόχη με το Βελλίδη να διώχνει σε κόρνερ.

15' Διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους της Λαμίας για την απόφαση του διαιτητή Μανούχου να βγάλει κίτρινη κάρτα για χτύπημα στο πρόσωπο του Ρόμανιτς εκτός φάσης ενώ συμβουλεύθηκε και το VAR ενώ θα έπρεπε να είναι κόκκινη.

17' Πρώτη καλή στιγμή για την Λαμία στο ματς με τον Σάλιακα να εκτελεί απευθείας το φάουλ και τον Μπάρκα να μπλοκάρει.

19' Διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΚ για πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Ζεράλδες από τον Σκόνδρα στην περιοχή, διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

22' Κεφαλιά του Βράνιες μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα άουτ.

27' Νέα πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία. Γυριστό σουτ του Καραμάνου μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

29' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Λόπες εξώ από την περιοχή, ο Βελλίδης απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Αλμπάνη που σούταρε άουτ.

36' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλόγιαννης πέρασε στη θέση του τραυματισμένου Μπεχαράνο.

37' Γκολ για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια μετά από ωραία προσωπική ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Πλιάτσικας, άθελά του, με το πόδι έβαλε αυτογκόλ για να κάνει το 1-0 για την "Ένωση".

44' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Γιακουμάκη, μπλόκαρε ο Βελλίδης.

45' Νέα καλή στιγμή για την Ένωση. Πλασαριστό σουτ του Αλμπάνη μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

45+2'  Γκολ για την ΑΕΚ! Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λιβάια εκτέλεσε το φάουλ και ο Βράνιες με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR κατοχύρωσε το γκολ και 2-0 για την Ένωση.

45+3' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

49' Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ απείλησε να βάλει και τρίτο τέρμα, όταν ο Κρίστιτσιτς δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Βελλίδη να απομακρύνει σε κόρνερ.

63' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ να φτάσει σε ένα τρίτο τέρμα όταν ο Λιβάγια εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά με τον Βράνιες να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά στην "καρδιά" της άμυνας της Λαμίας, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Βελλίδη.

64' Αλλαγή για την ΑΕΚ! Ο Κλωναρίδης πέρασε στη θέση του Αλμπάνη.

67' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία! Ο Τουράμ πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

71' Αλλαγή για  την ΑΕΚ! Ο Βέρντε πέρασε στη θέση του Ζεράλδες.

76' Αλλαγή για την ΑΕΚ! Ο Γαλανόπουλος πέρασε στη θέση του Κρίστιτσιτς.

84' Πολύ καλή στιγμή για την Ένωση. Σουτ του Βέρντε έξω από την περιοχή, σε κόρνερ ο Βελλίδης.

85' Νέα αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Στη θέση του Δημούτσου πέρασε ο Μπουλούλης.

90' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Σουτ του Κλωναρίδη, απέκρουσε ο Βελλίδης.

90+3' Τέλος της αναμέτρησης.

Ενόψει του χειμώνα που σε λίγο θα ενσκήψει σκέφτηκα οτι μερικά μέτρα πρόληψης και γνώσης του τρόπου μόλυνσης και του χρόνου επιβίωσης και συνεπώς δυνατότητας μόλυνσης...