Ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία με 2-0 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Ο ΠΑΣ Λαμία δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ, αφού γνώρισε την ήττα με 2-0 από την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League.

Οι "κυανόλευκοι" πλήρωσαν ακριβά τα μεγαλύτερα λάθη που έκαναν στον αγώνα καθώς η "Ενωση" τα εκμεταλλεύθηκε και πέτυχε τα δύο τέρματα που της χάρισαν τη νίκη και μένει σε επαφή με τους διεκδικητές του τίτλου. Πόνσε στο 13' και Αναστασιάδης το 47' με αυτογκόλ, διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Μπαράλες και Πλιάτσικας αποχώρησαν με ενοχλήσεις και η σοβαρότητα των τραυματισμών τους θα εκτιμηθεί την Κυριακή (9/12).

AEK (Mαρίνος Ουζουνίδης): Τσιντώτας, Γκάλο, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Άλεφ, Κλωναρίδης, Μάνταλος, Μπογέ, Πόνσε.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Σκόνδρας, Μπλάζιτς, Μπερτόλιο, Καραμάνος, Επστάιν, Μπαράλες.

1' Έναρξη του αγώνα

3' Καλή στιγμή για τη Λαμία, όταν ο Μπερτόλιο πάσαρε στο Μπαράλες, αυτός μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Τσιντώτα να αποκρούει.

13' Γκολ για την ΑΕΚ. Από τραγικό λάθος του Ασίγκμπα, η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο, αυτός έκανε τη σέντρα και ο Πόνσε με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ.

18' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο  Αναστασιάδης πέρασε στη θέση του Πλιάτσικα που δεν μπορούσε να συνεχίσει στο παιχνίδι.

20' Σουτ του Γαλανόπουλου για την ΑΕΚ, έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σαράνοφ.

21' Διαγώνιο σουτ του Πόνσε μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σαράνοφ, σε μια ακόμη καλή επίσκεψη του δικέφαλου στην περιοχή της Λαμίας.

37' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Μπογέ, πέρασε από τον Αναστασιάδη, γύρισε τη μπάλα στον Πόνσε αυτός έκανε το σουτ με τον Σαράνοφ να αποκρουεί εντυπωσιακά και στη συνέχεια της φάσης, η μπάλα έφτασε στον Γκάλο, που δοκίμασε το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

38' Νέα καλή απόκρουση του Σαράνοφ σε σουτ του Μπογέ.

45+2' Λήξη του α΄ημιχρόνου

46' Έναξη του β' ημιχρόνου

47' Γκολ για την ΑΕΚ. Από λάθος του Σαράνοφ σε γύρισμα του Αναστασιάδη, η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο που έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Αναστασιάδης στην προσπάθειά του να τη διώξει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σέρβου τερματοφύλακα για να γίνει το 2-0 για την Ένωση.

54' Νέα αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς πέρασε στη θέση του Μπαράλες, που δεν μπορούσε να συνεχίσει στον αγώνα λόγω ενοχλήσεων.

56' Αναγκαστική αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Μοράν πέρασε στη θέση του Άλεφ.

58' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ να πετύχει και τρίτο τέρμα στο ματς, όταν ο Κλωναρίδης μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή της Λαμίας, γύρισε στον Πόνσε και αυτός έκανε το πλασέ στην κίνηση με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σαράνοφ.

60' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπερτόλιο για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

71' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αλμπάνης πέρασε στη θέση του Μάνταλου.

77' Φαλτσαριστό σουτ του Αλμπάνη για την ΑΕΚ, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

81' Νέα καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ να πετύχει και τρίτο τέρμα όταν ο Οικονόμου εβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Πόνσε έκανε το σουτ στην κίνηση με τον Σαράνοφ να αποκρούει εντυπωσιακά.

88' Μία ακόμη καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο παιχνίδι, όταν από σέντρα του Γκάλο, ο Πόνσε έκανε την κεφαλιά με τον Σαράνοφ να αποκρούει.

90+1' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους "κιτρινόμαυρους" να πετύχουν τρίτο τέρμα, όταν ο Αλμπάνης έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σαράνοφ, με τον Αναστασιάδη να διώχνει στη συνέχεια.

90+2' Λήξη της αναμέτρησης.

Γράφει ο Ζαχαρίας Πράπας Συντ/χος Εκπαιδευτικός   Με πρωτοβουλία του καθηγητή του 4ου Γυμνασίου Λαμίας κου Κοτρογιάννη Δημητρίου – υπεύθυνου σχετικού μαθήματος...