Κάλπασε στον κάμπο ο ΠΑΣ Λαμία, νίκησε 3-0 τη Λάρισα

Την πρώτη του μεγάλη φετινή εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ Λαμία ο οποίος πραγματοποιώντας την καλύτερη μέχρι στιγμής εμφάνισή του, επιβλήθηκε της Λάρισας με 3-0 στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα (11/11) στο "AEL FC Arena" και ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής της Super League 1.

Οι "κυανόλευκοι", μετά τη σπουδαία πρώτη τους φετινή νίκη κόντρα στον Βόλο, πήραν το δεύτερο διαδοχικό τους "τρίποντο" και έφτασαν τους 10 βαθμούς πλέον και πάνε απερίσπαστοι για να δουλέψουν στη διακοπή του πρωταθλήματος και να παρουσιαστούν ακόμη πιο έτοιμοι στο ματς της επόμενης αγωνιστικής με την Ξάνθη στο ΔΑΚ στις 23 Νοεμβρίου.

Τουράμ στο 39' και Σκόνδρας στο 64' και το 81' οι σκόρερ για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, ο οποίος από τη στιγμή που ανέλαβε την τεχνική της ηγεσία, μετράει δύο νίκες και μία ήττα για το πρωτάθλημα και μία νίκη στο Κύπελλο Ελλάδας κόντρα στον Αιολικό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μόρας, Μιχαήλ, Μπράλιτς, Μπέρτος, Στάνκοβιτς, Κάτσε, Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς, Ουάρντα, Ντάουντα

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Τουράμ, Βύντρα, Καραμάνος, Σκόνδρας.

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου:

1' Έναρξη του αγώνα

8' Πρώτη ευκαιρία του ματς για τη Λάρισα, με τον Ουάρντα να κάνει την κεφαλιά και τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει.

Χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία το ματς μετά τη συμπλήρωση 25 λεπτών.

28' Κεφαλιά του Ουάρντα, έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Κάτσε, σε ετοιμότητα ο Θεωδορόπουλος μπλόκαρε την μπάλα.

33' Νέα ευκαιρία για τη Λάρισα, με τον Μπέρτο να σουτάρει από μακρινή απόσταση, με τη μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου.

34' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς και τη για τη Λαμία, όταν από την απομάκρυνση του Μόρα η μπάλα έφτασε στο Δημούτσο, ο οποίος με καλές προϋποθέσεις σούταρε από το ύψος της περιοχής χωρίς να βρει στόχο.

38' Νέα πολύ καλή ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ρόμανιτς από τα αριστερά έκανε το γύρισμα για τον Τουράμ που σούταρε με τον Κρίστινσον να μπλοκάρει την μπάλα.

39' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Ρόμανιτς βγήκε από τα αριστερά και γύρισε ωραία τη μπάλα στον Τουράμ ο οποίος με ωραίο γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-1 για τους "κυανόλεκους".

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

56' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λάρισα, με τον Μώρα να βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Στάνκοβιτς να κάνει το σουτ και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

64' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Μετά από ωραία αντεπίθεση της Λαμίας, η μπάλα έφτασε στον Σκόνδρα ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον Κρίστινσον για να δπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

67' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σάλιακας πέρασε στη θέση του Τουράμ.

72' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Σκόνδρας έκλεψε τη μπάλα από τον Κάτσε στο χώρο του κέντρου, πήρε μερικά μέτρα, άνοιξε την κατάλληλη στιγμή στον Ρόμανιτς που έβγαινε από τα αριστερά και ο Σέρβος γύρισε ξανά τη μπάλα στον Σκόνρδα, ο οποίος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, νίκησε τον Κρίστινσον για να κάνει το 0-3 για την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

81' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ταϊρόν πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

82' Σουτ του Ουάρντα για τη Λάρισα, σε ετοιμότητα ο Θεοδωρόπουλος, έδιωξε εντυπωσιακά πέφτοντας στην αριστερή πλευρά της εστίας του.

89' Σουτ του Ουάρντα για τη Λάρισα, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

90' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τζανετόπουλος πέρασε στη θέση του Σκόνδρα.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης

Τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνικήτο σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.Οδυσσέας ΕλύτηςΗ γλώσσα μας είναι γεγονός πως σηκώνει ένα πολύ μεγάλο βάρος, σηκώνει την ίδια την...