Τεράστιο "διπλό" παραμονής για τον ΠΑΣ Λαμία - Νίκη με 1-0 επί της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ

Τεράστια βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη που του επιτρέπει να κοιτάζει με ακόμη μεγαλύτερη αισιοδοξία την προσπάθειά της, για παραμονή στην κατηγορία πήρε ο ΠΑΣ Λαμία κόντρα στην ΑΕΛ, καθώς επικράτησε με 1-0 της θεσσαλικής ομάδας στο πολύ μεγάλο εξ αναβολής ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Super League Interwetten που διεξήχθη στο Αλκαζάρ την Τετάρτη (24/2).

Οι "κυανόλευκοι" του Μιχάλη Γρηγορίου, ήθελαν τη νίκη για να μπορέσουν να περάσουν και πάλι στη 12η θέση της βαθμολογίας, κάτι που κατάφεραν αφού έφτασαν πλέον τους 18 βαθμούς, ξεπερνώντας και πάλι τον Παναιτωλικό κατά ένα βαθμό, ενώ άφησαν στο -8 την ΑΕΛ, τη στιγμή μάλιστα που βρίσκονται στο -1 από τον ΟΦΗ.

"Χ"ρυσός σκόρερ της φθιωτικής ομάδας, ο Μπατσάνα Αραμπούλι με κεφαλιά στο 41'.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Nάγκι, Καρανίκας, Μιχαήλ, Στίφλερ, Μπεν Χατίρα, Μουκάντζο, Ζίζιτς, Χουσίνο, Ακούνια, Κολομπίνο, Γκράουρ.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Καραμάνος, Ντέλετιτς, Αραμπούλι, Μπα.

1' Έναρξη του αγώνα

3' Πρώτη ευκαιρία στο ματς για την ΑΕΛ όταν ο Καρανίκας έκανε την κάθετη μπαλιά στον Μπεν Χατίρα, αυτός μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Επασί να διώχνει σε κόρνερ.

5' Πρώτη καλή στιγμή και για τη Λαμία όταν από μπαλιά του Καραμάνου για του Αραμπούλι, κακό πλασέ του Γεωργιανού, η μπάλα άουτ.

10' Μακρινό σουτ του Μαρτίνεθ, μπλόκαρε ο Νάγκι, σε μία ακόμη καλή στιγμή της Λαμίας.

20' Καλή στιγμή για τη Λαμία όταν ο Καραμάνος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Μπα προσπάθησε να σουτάρει, η μπάλα βρήκε στον Χουσίνο και ξανά στον Μπα και στη συνέχεια κατέληξε στα χέρια του πεσμένου Νάγκι.

41' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!!!!!!! Ο Μαρτίνεθ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, για να πάρει ο Αραμπούλι την κεφαλιά και να νικήσει τον Νάγκι, κάνοντας το 0-1 για τη Λαμία!

45' Ένα λεπτό για τις καθυστερήσεις.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Νικολιάς πέρασε στη θέση του Καρανίκα.

49' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να διπλασιάσει τα τέρματά της όταν ο Μαρτίνεθ έκανε την κούρσα από τα αριστερά, φτάνοντας ως τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ, εκεί έδωσε στον Μπα που ήταν δίπλα του, αυτός έβγαλε τη σέντρα, οι αμυντικοί της ΑΕΛ, δεν μπόρεσαν να διώξουν και ο Αραμπούλι δεν έπιασε όπως ήθελε το σουτ, δίνοντας την ευκαιρία στον Νάγκι να αποκρούσει.

54' Μεγάλη ευκαιρία και για την ΑΕΛ με το σουτ του Μουκάντζο από καλή θέση μέσα στην περιοχή της Λαμίας, να περνάει άουτ.

54' Σουτ του Ντέλετιτς άουτ, σε μια ακόμη ευκαιρία της φθιωτικής ομάδας.

63' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Ντουρμισάι πέρασε στη θέση του Στίφλερ.

68' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ να ισοφαρίσει, όταν ο Χουσίνιο έκανε το μακρινό σουτ και τον Επασί να είναι σε ετοιμότητα και να πετάγεται και να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

68' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Γκαζαριάν πέρασε στη θέση του Μπα.

72' Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει δεύτερο τέρμα, όταν ο Ντέλετιτς έδωσε στον Γκαζαριάν, αυτός έστρωσε στον Μπεχαράνο, με τον Βολιβιανό να κάνει το σουτ και τον Νάγκι να διώχνει σε κόρνερ.

85' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία και πάλι από τα αριστερά, με τον Καραμάνο να δίνει στον Αραμπούλι και ο Γεωργιανός έκανε το γύρισμα αλλά δεν βρέθηκε κανείς συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας για να τη στείλει στα δίχτυα.

86' Τεράστια ευκαιρία από πλευράς ΑΕΛ αυτή τη φορά, όταν ο Ακούνια έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Ντουρμισάι να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

88' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τζέιμς πέρασε στη θέση του Ντέλετιτς και ο Μπιάρνασον σε αυτή του Καραμάνου.

90' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Σπαρβ πέρασε στη θέση του Κολομπίνο.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+4' Λήξη της αναμέτρησης