«Αφεντικό» η Αναντολού, επιστροφή στις νίκες για Κίμκι

Η καθίζηση της Φενερμπαχτσέ στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν επέτρεψε στην ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να υπερασπιστεί την έδρα της στο τουρκικό ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Euroleague, που βρήκε νικήτρια την πρωτοπόρο Αναντολού Εφές. Η περυσινή φιναλίστ πέρασε νικηφόρα με 81-73 από την «Ulker Sports and Event Hall», βελτιώνοντας σε 11-2 το ρεκόρ της και πανηγυρίζοντας την έβδομη διαδοχική ευρωπαϊκή νίκη. Στον αντίποδα, η Φενέρ υπέστη την ένατη ήττα της, πριν το ταξίδι στο ΟΑΚΑ, όπου καλείται να βγει... ζωντανή (17/12) απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Η ευστοχία από τα 6.75 επέτρεψε στη Φενέρ να φανεί ανταγωνιστική στα πρώτα δύο δεκάλεπτα (38-38 στο ημίχρονο), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με επιμέρους σκορ 21-11 της Αναντολού, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 30΄ στο -10 (49-59), ενώ στον... επίλογο του αγώνα παραδόθηκαν στις... ορέξεις των Λάρκιν (20π.) και Σιμόν (22π.). Με 16 πόντους ο Ντέρικ Ουίλιαμς πρωταγωνίστησε στην επίθεση της Φενέρ, ενώ ο Κώστας Σλούκας έμεινε στο παρκέ 31 λεπτά με απολογισμό 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Με την παραγωγικότητα της στα ύψη, η Κίμκι δεν αγχώθηκε απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, την οποία και συνέτριψε με 104-87 στην «Arena Mytishchi». Οι Ρώσοι επέστρεψαν εμφατικά στις νίκες, δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών και παραμένοντας στην οκτάδα με ρεκόρ 7-6. Στον αντίποδα η Άλμπα υπέστη την ένατη ήττα της.