Αγγλία: «Κόκκινο» το ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ, η Λίβερπουλ νίκησε με 3-1 την Έβερτον

Η Λίβερπουλ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ, με το οποίο «άνοιξε η αυλαία» της 30ης αγωνιστικής στην Premier League, καθώς επιβλήθηκε 3-1 της Έβερτον στο «Άνφιλντ».

Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Μανέ, ενώ, τρία λεπτά μετά την ισοφάριση του Πένινγκτον, ο Κουτίνιο έβαλε την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ εκ νέου μπροστά. Το τελικό σκορ στο κλασικό ντέρμπι του Λίβερπουλ διαμόρφωσε ο Ορίγκι που αντικατέστησε νωρίτερα τον τραυματία Μανέ.

«Βόμβα» της Κρίσταλ Πάλας στο Στάμφορντ Μπριτζ

Τη μεγαλύτερη έως τώρα έκπληξη στην Premier League έκανε η Κρίσταλ Πάλας, η οποία νίκησε με 2-1 την Τσέλσι μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» κι έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα. Την ώρα που οι «μπλε», αν και προηγήθηκαν στο ξεκίνημα, δέχτηκαν δύο τέρματα μέσα σε τρία λεπτά και δεν κατάφεραν σε 90 λεπτά αγώνα (ο διαιτητής κράτησε 11 λεπτά καθυστερήσεις) να ισοφαρίσουν, η Τότεναμ περνούσε με 2-0 από την έδρα της Μπέρνλι και η διαφορά των δύο ομάδων είναι, πλέον, στους 7 βαθμούς, ενώ έχουν άλλα 9 ματς να δώσουν μέχρι το φινάλε.

Νέα «γκέλα» έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που παραχώρησε «λευκή ισοπαλία» στο «Όλντ Τράφορντ στην Γουέστ Μπρομ κι έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για το Champions League.

Την 4η σερί νίκη της από τότε που ανέλαβε ο Κρεγκ Σέικσπιρ πέτυχε η Λέστερ και, πλέον, οι «αλεπούδες» έδιωξαν σε μεγάλο βαθμό από πάνω τους το άγχος του υποβιβασμού. Η Χαλ του Μάρκο Σίλβα δεν το βάζει με τίποτα κάτω και με ανατροπή στο δεύτερο μέρος επικράτησε με 2-1 της Γουέστ Χαμ, παίρνοντας παράταση ζωής στη μάχη για την παραμονή.

Στο 0-0 έμειναν οι ισόβαθμοι Σαουθάμπτον και Μπόρνμουθ.

Μάρκο Σίλβα: «Αγώνας έως το τέλος για την παραμονή μας»

Ευχαριστημένος ήταν ο προπονητής της Χαλ, Μάρκο Σίλβα, με τη νίκη 2-1 επί της Γουέστ Χαμ, θεωρώντας ότι η ομάδα ήταν ισχυρή ενάντια σε έναν σκληρό αντίπαλο και εγγυήθηκε ότι θα συνεχίσει με την ίδια δύναμη έως το τέλος της Premier League, προκειμένου οι «τίγρεις» να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία της Αγγλίας.

«Αλλάξαμε κάποια πράγματα στο ημίχρονο στο σύστημα. Νομίζω ότι αυτό άλλαξε την εμπιστοσύνη μας. Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη. Στο γήπεδο μας, με τους οπαδούς μας είμαστε πιο δυνατοί», δήλωσε ο Πορτογάλος πρώην προπονητής του Ολυμπιακού.

«Όλα τα παιχνίδια είναι σημαντικά τώρα. Η παραμονή είναι ο στόχος μας. Είναι δύσκολο. Ηταν σημαντικό να έχουμε μία καλή εμφάνιση και ένα καλό αποτέλεσμα σε αυτόν τον αγώνα, αλλά θα πρέπει να πολεμήσουμε μέχρι το τέλος της σεζόν», συμπλήρωσε o Mάρκο Σίλβα.