«Αγκαλιά» με την πρόκριση από το πρώτο ματς η Λεβερκούζεν

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επιβεβαίωσε γι΄ άλλη μια φορά ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα μετά την χειμερινή διακοπή του πρωταθλήματος, τόσο εντός, όσο και εκτός των συνόρων.

Στην Bundesliga μετά από μία εξαιρετική πορεία έχει μπει γερά στο παιχνίδι της εξόδου στο Champions League, ενώ και στο Europa League δείχνει ότι μπορεί να φτάσει πολύ ψηλά, καθώς νίκησε με 3-1 στην Σκωτία την Ρέιντζερς και ουσιαστικά μετά τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Βασιλεία, έγινε η τρίτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκρισή της στους προημιτελικούς της διοργάνωσης από το πρώτο κιόλας ματς.

Με το... ένα πόδι στους «8» βρίσκεται και η Σαχτάρ Ντόνετσκ μετά το 2-1 στην «Φολκσβάγκεν Αρένα» επί της Βόλφσμπουργκ, με τις δύο ομάδες να χάνουν από ένα πέναλτι, πρώτα οι φιλοξενούμενοι με τον Κοβαλένκο στο 22΄, για να τον μιμηθεί ο Βέγκχορστ στιςς καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

«Καθάρισαν» από τα πρώτα ματς, Γιουνάιντεντ και Βασιλεία

Οι δύο πρώτες ομάδες των προημιτελικών του  Europa League είναι γνωστές (ουσιαστικά) από το βράδυ της Πέμπτης (12/03). Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Βασιλεία πέτυχαν μεγάλες εκτός έδρας ευρείες νίκες απέναντι στις Λίντσερ και Αϊντραχτ Φρανκφούρτης αντίστοιχα, δίνοντας διαδικαστικό χαρκτήρα στις ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας σε Αγγλία και Ελβετία αντίστοιχα.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» διέλυσαν με επίδειξη δύναμης με 5-0 την Λίντσερ, ενώ η Βασιλεία πέρασε με το θριαμβευτικό 3-0 από την έδρα της γερμανικής ομάδας.

Στο άλλο ματς του «πρώτου πιάτου» της φάσης των «16», η Μπασακσεχίρ πήρε το προβάδισμα έναντι της Κοπεγχάγης με το γκολ που πέτυχε στα τελευταία λεπτά (1-0) και πλέον τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς της Δανίας. Βασικός στην ενδεκάδα των φιλοξενούμενων σε ένα ακόμη ματς ήταν ο Κάρλος Ζέκα.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

# Οι εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ έκαναν χθες κατάληψη στο ήδη κλειστό εργοστάσιο της ΛΑΡΚΟ !  Αντιδράσεις@ Όλοι οι εργαζόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία της Περιφέρειας...