Πέρασε με νίκη από τη Μυτιλήνη ο ΠΑΣ Λαμία, 3-0 τον Αιολικό

Το "εισιτήριο" για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, εξασφάλισε ουσιαστικά από το πρώτο ματς κόντρα στον Αιολικό ο  ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος στο παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα της Πέμπτης (31/10) στη Μυτιλήνη στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της 5ης φάσης του θεσμού, επικράτησε με 3-0 και μετέτρεψε σε αγώνα... τυπικής διαδικασίας, τον αγώνα ρεβάνς που θα γίνει στο ΔΑΚ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AIOΛΙΚΟΣ (Γιάννης Γεωργαράς): Σφύρλας, Αγριμάκης, Βαλιός, Κρητικός, Καλαφάτης, Τσομπανέλλης, Σπόλιαριτς, Κατσίκης, Παλαμουτσής, Τσιπάς, Μπουρούς.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Πλιάτσικας, Ταϊρόν, Σάλιακας, Ρόμανιτς, Τζανετόπουλος, Τουράμ, Μπαχανάκ, Ράμος, Μπουλούλης.

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου:

1' Έναρξη του αγώνα

5' Πρώτη ευκαιρία για τον Αιολικό στο παιχνίδι, όταν από γύρισμα του Αγριμάκη από τα δεξιά, ο Μπουρούς έκανε το πλασέ στην κίνηση με το Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει.

15' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Ο Μπαχανάκ έδωσε στον Τουράμ, αυτός "έσπασε" τη μπάλα στον Ρόμανιτς και ο Σέρβος έκανε ωραίο πλασέ από πλάγια θέση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Σφύρλα για να κάνει το 0-1 για τη Λαμία.

27' Καλή στιγμή για τη Λαμία να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν ο Ταϊρόν εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλάγια θέση με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

32' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία και αυτή από στημένη φάση όταν από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

32' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία όταν το σουτ του Σάλιακα, απέκρουσε ο Σφύρλας.

41' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν ο Τουράμ έκανε το σπριντ μπήκε στην περιοχή, έδωσε τη μπάλα στον Ταϊρόν, όμως το τελείωμα του Ισπανού ήταν κακό και έτσι χάθηκε η ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

43' Μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και δεύτερο τέρμα όταν ο Ταϊρόν πάσαρε στο Ρόμανιτς, αυτός μπήκε στην περιοχή του Αιολικού, έκανε το σουτ με τον Σφύρλα να αποκρούει και στη συνέχεια, η μπάλα έφτασε στον Σάλιακα που έκανε το πλασέ, με τον Κρητικό να διώχνει πάνω στη γραμμή.

45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Ο Ταϊρόν μπήκε στην περιοχή του Αιολικού από τα δεξιά, ελίχθηκε ωραία και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σφύρλα για το 0-2.

45+1' Τέλος του α' ημιχρόνου.

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

46' Ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Λαμία, με τον Ρόμανιτς να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά και τον Ταϊρόν να κάνει το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

57' Καλή στιγμή για τη Λαμία με τον Ρόμανιτς να ελίσσεται ωραία μέσα στην περιοχή, γύρισε για τον Τουράμ, όμως το τελείωμα του Βραζιλιάνου ήταν πολύ κακό και η μπάλα κατέληξε άουτ.

58' Αλλαγή για τον Αιολικό. Ο Λαμπράκης πέρασε στη θέση του Τσιπά.

62' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βλαχομήτρος πέρασε στη θέση του Ταϊρόν.

63' Ευκαιρία για τον Αιολικό, με τον νεοεισελθόντα Λαμπράκη, να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Θεοδωρόπουλο να απομακρύνει σε κόρνερ.

68' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραγιάννης πέρασε στη θέση του Τουράμ.

69' Αλλαγή για τον Αιολικό. Ο Λαζαρίδης πέρασε στη θέση του Τζομπανέλη.

70' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Ωραία μπαλιά του Καραγιάννη για το Σάλιακα, αυτός πέρασε και το Σφύρλα και με πλασέ έκανε το 0-3.

75' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Νικολόπουλος πέρασε στη θέση του Πλιάτσικα.

75' Αλλαγή για τον Αιολικό. Ο Παρέλλης πέρασε στη θέση του Κατσίκη.

85' Τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι, ξανά για την ομάδα της Λαμίας, με τον Νικολόπουλο να δοκιμάζει μια σέντρα-σουτ και τον Σφύρλα να αποκρούει.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης

# Δήμος, φορείς και κάτοικοι της περιοχής των Οινοφύτων διατράνωσαν με τον πλέον καθαρό τρόπο χθες στη συνεδρίαση του περιφερειακού συμβουλίου την αντίθεσή τους στην...