Αήττητη στην κορυφή

Η κορυφή της Serie A δεν άλλαξε κάτοχο. Η Μίλαν με γκολ του Ερνάντες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής με 3-2 επί της Λάτσιο. Η ομάδα του Πιόλο παρέμεινε στο ρετιρέ της Serie A αφήνοντας... στο παρά πέντε την Ίντερ στην 2η θέση, η οποία νωρίτερα πέρασε από την έδρα της Βερόνα με 2-1.
Οι «ροσονέρι» με πέντε σημαντικές απουσίες στο ενεργητικό του προηγήθηκαν 2-0 πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα, αλλά οι «λατσιάλι» δεν το έβαλαν κάτω και «απάντησαν» με 2 γκολ. Μέχρι το 92ο λεπτό κρατούσαν το βαθμό, αλλά ο Ερνάντες με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ρέμπιτς έστειλε τους γηπεδούχους στον «έβδομο ουρανό».
Η εφετινή πορεία της Μίλαν είναι κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή και... συνεχίζεται. Οι «ροσονέρι» με την επικράτησή τους επί της Λάτσιο με 3-2 εξακολουθούν να φιγουράρουν στην κορυφή του καμπιονάτο και μετά από αρκετά χρόνια δείχνουν ικανοί να επιστρέψουν στους τίτλους.
Παράλληλα, εκτός του ότι διατηρήθηκε στο «ρετιρέ», η ομάδα του Μιλάνου μετά την χθεσινοβραδινή (22/12) ήττα της Γιουβέντους από τη Φιορεντίνα στο Τορίνο (0-3) παραμένει η μοναδική αήττητη στα πέντε Top πρωταθλήματα της Ευρώπης (Γερμανία, Ισπανία, Αγγλία και Γαλλία τα άλλα τέσσερα) μετρώντας 10 νίκες και μόλις τέσσερις ισοπαλίες.
Στην Bundesliga η Μπάγερν Μονάχου έχει 30 βαθμούς με 9-3-1, στην Premier League η Λίβερπουλ έχει 9-4-1 και επίσης είναι πρώτη, στην La Liga Ατλέτικο και Ρεάλ Μαδρίτης «συγκατοικούν» στην κορυφή με ρεκόρ 10-2-1 η πρώτη και 10-2-3 η δεύτερη και στη Ligue 1, Λιλ και Λιόν έχουν από 10-6-1 και 36 βαθμούς η καθεμία.