Άλμα ανόδου στη Super League για τον Απόλλωνα Σμύρνης

Το πρώτο βήμα για την άνοδό του στην Super League, για τη νέα σεζόν, έκανε απόψε στα Πηγάδια απέναντι στην Ξάνθη ο Απόλλων Σμύρνης. Το σύνολο του Μπάμπη Τεννέ επικράτησε επί των «ακριτών», στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη διαδικασία των μπαράζ με 1-0.

Το γκολ που καθόρισε την έκβαση του ματς πέτυχε, με πέναλτι, στο 67’ λεπτό ο Μπεντινέλι. Η Ξάνθη τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χασάνογλου. Το δεύτερο μπαράζ για τις δύο ομάδες είναι ορισμένο για τις 29/8, στη Ριζούπολη.

Ο Απόλλωνας είχε την υπεροχή στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με την Ξάνθη να κινείται περισσότερο αμυντικά, επιδιώκοντας να διαφυλάξει την εστία της. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αρχικά στο 3’ με τον Πατράλη, αλλά ο Μπέντο λειτούργησε σωτήρια για τους «ακρίτες».

Συνέχισαν να είναι δραστήριοι και στην πορεία φτάνοντας κοντά στο γκολ στις καθυστερήσεις, με διπλή ευκαιρία. Ο Κολ, αρχικά, δεν μπόρεσε να κινήσει τον Μπέντο και το σουτ του Μπεντινέλι, ακολούθως, σταμάτησε σε σώματα.

Στο 52’ ο Ιωαννίδης σημάδεψε, με κεφαλιά, το δοκάρι και στο 67’ ο Μπεντινέλι μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Ιωαννίδης.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)

Κίτρινες: Θυμιάνης, Τενεκές /Βάρκας, Μπλάζιτς, Βιτλής

Κόκκινες: Χασάνογλου

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Μπέντο, Τενεκές, Φακκής, Θυμιάνης, Λεωντσάκος, Ισσακίδης (86’ Παπαδόπουλος), Κοτόπουλος (74’ Αραμπατζής), Φασίδης, Τσιτσεκίδης (86’ Αδαμίδης), Τσιλιγγίρης (59’ Τσιπούρας), Χασάνογλου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αναγνωστόπουλος, Λαγός, Μπεντινέλι (88’ Καραγκούνης), Βάρκας, Ρώσσης, Τσαμπούρης, Πατράλης, Βιτλής, Μπλάζιτς, Κολ, Ιωαννίδης.