«Άνοιξε λογαριασμό» στο Nations League η Φινλανδία
Με δύο γκολ του Τζόελ Πογιάνπαλο σε διάστημα οκτώ λεπτών στο πρώτο μέρος, η Φινλανδία «άνοιξε λογαριασμό» στον 3ο όμιλο της League B του Nations League επικρατώντας με 2-0 του Μαυροβουνίου.
Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Ελσίνκι οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά το «τρίποντο» της πρεμιέρας επί της Ρουμανίας, καθώς ο σέντερ φορ της Ρίζεσπορ, Τζόελ Πογιάνπαλο, σκόραρε στο 31΄ και 38΄, δίνοντας τη δυνατότητα στην Φινλανδία να διαχειριστεί σωστά το ματς στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάσει σχετικά άνετα στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.
Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23 έχουν ως εξής:
League A
1ος όμιλος
Αυστρία-Δανία 1-2
(67΄ Σλάγκερ - 28΄ Χόιμπιεργκ, 84΄ Στρίγκερ Λάρσεν)
Κροατία-Γαλλία 1-1
(83΄πεν. Κράμαριτς - 52΄ Ραμπιό)
2ος όμιλος
Τσεχία-Ισπανία 2-2
(4΄ Πέσεκ, 66΄ Κούχτα - 45+3΄ Γκαβίρα, 90΄ Μαρτίνεθ)
Πορτογαλία-Ελβετία 4-0
(15΄ Καρβάλιο, 36΄, 39΄ Ρονάλντο, 68΄ Κανσέλο)
3ος όμιλος
Ιταλία-Ουγγαρία 21:45
Γερμανία-Αγγλία 21:45
4ος όμιλος
Ουαλία-Ολλανδία 8/6 (21:45)
Βέλγιο-Πολωνία 8/6 (21:45)
League B
1ος όμιλος
Σκωτία-Αρμενία 8/6 (21:45)
Ιρλανδία-Ουκρανία 8/6 (21:45)
2ος όμιλος
Ισραήλ-Ρωσία* Ματαιώθηκε
Ισλανδία-Αλβανία 1-1
(49΄ Τορνστέισον - 30΄ Σεφέρι)
3ος όμιλος
Φινλανδία-Μαυροβούνιο 2-0
(31΄,38΄ Πογιάνπαλο)
Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ρουμανία 21:45
4ος όμιλος
Σερβία-Σλοβενία 4-1
(24΄ Μίτροβιτς, 56΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 85΄ Γιόβιτς, 90+2΄ Ράντονιτς)
Σουηδία-Νορβηγία 1-2
(90+2΄ Ελένγκα - 20΄ πεν., 69΄ Χάαλαντ)
League C
1ος όμιλος
Νησιά Φαρόε-Λουξεμβούργο 21:45
Λιθουανία-Τουρκία 21:45
2ος όμιλος
Κύπρος-Βόρεια Ιρλανδία 0-0
Κόσοβο-Ελλάδα 0-1
(39΄ Μπακασέτας)
3ος όμιλος
Λευκορωσία-Αζερμπαϊτζάν 0-0
Σλοβακία-Καζακστάν 0-1
(26΄ Νταραμπάγεφ)
4ος όμιλος
Γιβραλτάρ-Βόρεια Μακεδονία 0-2
(21΄ Μπάρντι, 84΄ Νικόλοφ)
Βουλγαρία-Γεωργία 2-5
(50΄ Ίλιεφ, 83΄ Στεφάνοφ - 4΄ Νταβιτασβίλι, 31΄ αυτ. Χρίστοφ, 52΄ Ζιβζιβάντε, 58΄ Κβαρατσχέλια, 69΄ Καζαϊσβίλι)
League D
1ος όμιλος
Λετονία-Λιχτενστάιν 1-0
(73΄ Ζιούζινς)
Ανδόρα-Μολδαβία 0-0
2ος όμιλος
Σαν Μαρίνο-Μάλτα 0-2
* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.
ΠΗΓΗ ΑΠΕ