Ανώμαλη προσγείωση

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του τίτλου στην Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι υποχρέωσε την πρωταθλήτρια, Λίβερπουλ, στην πιο βαριά ήττα της στο εφετινό πρωτάθλημα.

Το εξωπραγματικό 4-0 στο «Ετιχαντ» επιβεβαίωσε σε μεγάλο βαθμό τον προπονητή των «κόκκινων», Γιούργκεν Κλοπ, ο οποίος την παραμονή του ντέρμπι, Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι, είχε δηλώσει απορημένος ότι «μου φαίνεται αδιανότητο να έχουμε τόσο μεγάλη διαφορά από την Σίτι, είναι ομάδα όνειρο».

Οι «πολίτες» έδειξαν από τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι της 32ης αγωνιστικής ότι ήθελαν τη νίκη απέναντι στη σπουδαία αντίπαλό τους, κυρίως για να αποδείξουν ότι όντως η διαφορά που τους χωρίζει δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Και φρόντισαν να εκμεταλλευτούν με τον ιδανικότερο τρόπο την χαλαρότητα και την κακή βραδιά των περισσότερων παικτών της πρωταθλήτριας Αγγλίας και να την... σκοτώσουν.

Ήδη σε διάστημα 20 λεπτών στο πρώτο μέρος το σκορ ήταν ήδη στο 3-0 (Ντε Μπράιν, Στέρινγκ και Φόντεν οι σκόρερ), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ θα περίμενε κανείς την αντίδραση της Λίβερπουλ, το αυτογκόλ του Τσαμπερλέιν στο 66΄ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0! Η πιο «μαύρη βραδιά» στο εφετινό πρωτάθλημα ήταν γεγονός για τους «ρεντς»...

Νωρίτερα, την πρώτη της νίκη μετά το restart της Premier League πέτυχε Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Μπράμαλ Λέιν», με 3-1 επί της Τότεναμ, αποτέλεσμα, που διατηρεί τους γηπεδούχους πολύ γερά στο παιχνίδι της εξόδου στην Ευρώπη, ενώ αντίθετα για τους «πετεινούς» η ήττα αυτή ήταν «πισωγύρισμα» στην προσπάθεια που κάνουν για να μην μείνουν εκτός Europa League.