«Απέδρασε» από την Τρίπολη η ΑΕΚ

Σε έναν αγώνα με συγκινήσεις και ανατροπές, η ΑΕΚ νίκησε στην Τρίπολη τον Αστέρα με 3-2, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία στη 2η αγωνιστική και πήρε τους πρώτους βαθμούς της στο πρωτάθλημα, αφήνοντας τους Αρκάδες στο «μηδέν». Οι γηπεδούχοι, πάντως, ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ με τον Λουίς Φερνάντεθ, μόλις στο 3ο λεπτό, αλλά ο Ολιβέιρα έφερε το παιχνίδια στα «ίσα» στο 15΄, με το δεύτερο τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Η Ένωση πήρε προβάδισμα με τον Λιβάια στο 68΄ και στο 71΄ ο Τάσος Σιδηρόπουλος έδειξε τα 11 βήματα, μετά το μαρκάρισμα του Μπακάκη στον Μπαράλες. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Αργεντινός επιθετικός ισοφαρίζοντας, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σιμόες έδωσε στην ΑΕΚ ένα «τρίποντο» που η ομάδα του είχε απόλυτη ανάγκη. Παράλληλα, ο Κωστένογλου που είναι υπηρεσιακός στον πάγκο των «κιτρινόμαυρων» έκανε το 2/2, καθώς είχε προηγηθεί η νίκη στην Τραπεζούντα επί της Τραμπζονσπόρ, για τα πλέι οφ του Europa League.