«Απέδρασε» με το «διπλό» από την Κέρκυρα ο ΠΑΣ Γιάννινα

Σε αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 6ης ημέρας στο ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα της Super league, Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς εκτός έδρας από την Κέρκυρα, την οποία νίκησε με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Βιντάλ στο 80ο λεπτό, ο οποίος (είχε αντικαταστήσει στο 52΄ τον Μαμπουλού) με ωραία ενέργεια έκανε το αριστερό σουτ έξω από την  περιοχή που κατέληξε στη εστία της Κέρκυρας. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε έτσι με το γκολ του Βιντάλ να πάρει για μία ακόμη φορά θετικό αποτέλεσμα στην Κέρκυρα, από την οποία έχει ηττηθεί μόλις μία φορά (το 2014 με 2-0) κι έφθασε τους 7 βαθμούς, ενώ στους 3 έμειναν οι «Φαίακες».

Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή ευκαιρία για ν` ανοίξουν το σκορ στο 43ο λεπτό, όμως το σουτ του Ζορμπά έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ. Η υπεροχή της ομάδας του Γρηγορίου όσο δεν μεταφραζόταν σε γκολ, τόσο αύξανε τις ελπίδες των φιλοξενουμένων για το «διπλό», το οποίο πήρε σάρκα και οστά στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης. Ο Βιντάλ έγινε κάτοχος της μπάλας από μακρινή απόσταση και με τρομερό βολέ παραβίασε την εστία του Αραμπατζή. Ο ΠΑΣ έψαξε και το δεύτερο γκολ, όμως ούτε ο Γιάκος αλλά ούτε και ο Ζάιρο το διάστημα 85-87` κατάφεραν να αυξήσουν το δείκτη του σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στα εναπομείναντα λεπτά, όμως ο Τουράμ στο 89` έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Περιστερίδη, όμως στις καθυστερήσεις ο Επστάιν σούταρε ψηλά άου από καλή θέση.

Διαιτητής: Γεώργιος Γιαννουλάκης (Χανίων)

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αραμπατζής, Ντιμιτρόφσκι, Βενέτης (84' Κόντος), Ζορμπάς (76' Γεωργακόπουλος), Ιωάννου, Γκομές, Ντουαλά (65' Χιντζίδης), Σιόντης, Επστάιν, Ντιόγκο, Τουράμ.

ΠΑΣ ΓIANNINA (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Ναδάλες, Κοζορώνης (73' Γαρουφαλιάς), Γιάκος, Ζάιρο (90' Κούτρης), Κόντε, Μαμπουλού (52' Βιντάλ).

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...