Τεράστια νίκη για τον ΠΑΣ Λαμία με 1-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη

Την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο ΠΑΣ Λαμία καθώς επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο εξ αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Super League Interwetten, που διεξήχθη το απόγευμα της Πέμπτης (18/2) στο γήπεδο της Ριζούπολης.

Οι "κυανόλευκοι" κατάφεραν να πάρουν το σπουδαίο "τρίποντο" που ήταν και ο μεγάλος τους στόχος από το συγκεκριμένο παιχνίδι και πραγματοποίησαν πολύ σημαντικό βήμα στην προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνουν στην κατηγορία αφού πλέον έφτασαν τους 15 πόντους, "σκαρφαλώνοντας" στη 12η θέση της βαθμολογίας, ξεπερνώντας ακόμη και τον Παναιτωλικό και πλέον βλέπουν με ακόμη μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

"Χρυσός" σκόρερ για τη φθιωτική ομάδα, ο Αραμπούλι που ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε για χέρι του Φατιόν.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Ιωαννίδης, Μπεντινέλι, Κάλισιρ, Σλίβκα, Τσαμπούρης, Τσιλούλης, Ντάουντα, Φατιόν.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Καραμάνος, Αραμπούλι.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

11' Στην πρώτη καλή της στιγμή στο ματς, η ομάδα της Λαμίας, κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Βέρχουλστ αλλά το γκολ ορθά δεν μέτρησε. Συγκεκριμένα, μετά από μπαλιά του Ντέλετιτς, ο Αραμπούλι πλάσαρε, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, καθώς ο Γεωργιανός φορ ήταν σε αντικανονική θέση.

17' Νέα καλή ευκαιρία για τη Λαμία, όταν σε αντεπίθεσή της, ο Μαρτίνεθ βρήκε ωραία τον Καραμάνο και αυτός αντί να σουτάρει, προσπάθησε να να πασάρει στον Αραμπούλι, δίνοντας την ευκαιρία στην άμυνα του Απόλλωνα να διώξει.

30' Πρώτη καλή στιγμή και για τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ματς, όταν ο Τσαμπούρης εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, με τον Ιωαννίδη να πιάνει την κεφαλιά και τον Επασί να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

30' Πέναλτι για τη Λαμία. Σε χέρι του Φατιόν στην περιοχή του Απόλλωνα.

32' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!!! Ο Αραμπούλι που ανέλαβε την εκτέλεση, δεν άφησε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του να πάει χαμένη, "νικώντας τον Βέρχουλστ από τα έντεκα βήματα, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του.

40' Μακρινό σουτ του Μπεντινέλι για τον Απόλλωνα, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Επασί.

41' Ο Ρόμανιτς μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει και στον Κάλισιρ και στη συνέχεια να μπλοκάρει ο Βέρχουλστ.

43' Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία, όταν ο Ντέλετιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Βέρχουλστ.

45' Ένα το λεπτό της καθυστέρησης.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

53' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία με τον Ντέλετιτς να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Βέρχουλστ.

56' Πολύ καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν το δυνατό σουτ του Μπεντινέλι μέσα από την περιοχή, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Επασί.

65' Σουτ του Φατιόν λίγο έξω από την περιοχή της Λαμίας, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Επασί.

71' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, όταν ο Σλίβκα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Λισγάραας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ντάουντα τη δεύτερη με τον Επασί να μπλοκάρει.

73' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τζέιμς πέρασε στη θέση του Αραμπούλι.

75' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, όταν ο Μπρούτσιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Σλίβκα να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Επασί.

77' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μουνιέ πέρασε στη θέση του Φατιόν και ο Μπαξεβανίδης σε αυτή του Τσαμπούρη.

81' Σουτ του Μπεντινέλι για τον Απόλλωνα έξω από την περιοχή της Λαμίας, η μπάλα άουτ.

82' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπα πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

86' Μακρινό σουτ του Ντέλετιτς για τη Λαμία, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βέρχουλστ.

86' Αλλαγή γαι τον Απόλλωνα. Ο Ντομίνγκεζ πέρασε στη θέση του Κάλισιρ.

87' Κόκκινη κάρτα στον Ρόμανιτς. Η Λαμία θα αγωνιστεί για το υπόλοιπο του αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρόμανιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ σε αντίπαλό του.

89' Κόκκινη κάρτα και στην πλευρά του Απόλλωνα. Ο Τσαμπούρης δέχτηκε κόκκινη κάρτα αν και ήταν ήδη στον πάγκο αφού είχε αντικατασταθεί.

90' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπιάρνασον στη θέση του Ντέλετιτς.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυτερήσεων.

90+3'  Στην αντεπίθεση η Λαμία, ο Μπιάρνασον πάσαρε στον Μπα, αυτός μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης.