Βαριά ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία με 4-1 από τον Αστέρα στην Τρίπολη

Βαριά ήττα στην Τρίπολη, με 4-1 από τον τοπικό Αστέρα, γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία στο παιχνίδι που διεξήχθη τη Δευτέρα (28/10) στην  Τρίπολη και ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική της Super League 1.

Οι "κυανόλευκοι" έψαχναν για ένα θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να... αρχίσουν την αντεπίθεσή τους στο πρωτάθλημα και παρά το γεγονός ότι ισοφάρισαν σε 1-1, δεν μπόρεσαν να φύγουν με βαθμό ή βαθμούς από την αρκαδική πρωτεύουσα.

Ο Άκης Μάντζιος που ξεκίνησε με το... αριστερό στον πάγκο της Λαμίας, έχει πολλή δουλειά να κάνει για να μπορέσει η ομάδα να μπει στο δρόμο των επιτυχιών.

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τασουλής, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Καπίγια, Μπόρχα Φερνάντεθ, Μουνάφο, Ριέρα, Μαρκ Φερνάντεθ, Μπαράλες.

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Κατσίκας, Ασίγκμπα, Πλιάτσικας, Ταϊρόν, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Δημούτσος, Τουράμ, Βύντρα, Βάντερσον, Βασιλόγιαννης.

1' Έναρξη του αγώνα.

8' Πρώτη ευκαιρία στο ματς για τον Αστέρα Τρίπολης, όταν από κόρνερ του Ριέρα, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Λαμίας, με τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Κατσίκα.

18' Πρώτη ευκαιρία και για τη Λαμία στο παιχνίδι, με τον Ταϊρόν να κάνει το αδύναμο σουτ και τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

21' Γκολ για τον Αστέρα ΤρίποληςΑπό εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε μπροστά από τον Ασίγκμπα και ο Σουάρεθ με το σώμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κατσίκα για να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

28' Νέα ευκαιρία για τους Αρκάδες, με τον Ριέρα να εκτελεί κόρνερ από τα αριστερά, με τον Μπαράλες να παίρνει ξανά την κεφαλιά χωρίς δυσκολία και τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

35' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Ο Ασίγκμπα εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο το λάθος του Τασουλή στην περιοχή του Αστέρα και αφού πέρασε και τον Παπαδόπουλο, πλάσαρε στην ανυπεράσπιστη εστία των Αρκάδων για να ισοφαρίσει σε 1-1 για τη Λαμία.

38' Ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε και δεύτερο γκολ στο παιχνίδι το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αφού ο διαιτητής της συνάντησης, Τάσσης, είδε την επίμαχη φάση στο VAR.  Συγκεκριμένα, ο Μουνάφο έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή της Λαμίας, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κατσίκα, όμως το γκολ δεν μέτρησε γιατί ο Μπαράλες ήταν σε θέση οφσάιντ και επηρέαζε το οπτικό πεδίο του Λαμιώτη τερματοφύλακα.

45+2' Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης. Από εκτέλεση φάουλ του Ριέρα, ο Μπαράλες με νέα κεφαλιά στην "καρδιά" της λαμιώτικης άμυνας, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους. Ο Αργεντινός επιθετικός, δεν πανηγύρισε το τέρμα που πέτυχε, λόγω της περσινής του θητείας στην ομάδα της Φθιώτιδας.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου.

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου.

51' Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Τασουλής, έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή και ο Κατσίκας παρά την προσπάθειά του, δεν μπόρεσε να διώξει, και έτσι οι Αρκάδες έκαναν το 3-1, δυσκολεύοντας πλέον πολύ το έργο των Φθιωτών για να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από την Τρίπολη.

62' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπουλούλης πέρασε στη θέση του Ταϊρόν.

68' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία να πετύχει δεύτερο τέρμα και να ξαναμπεί στο ματς, όταν ο Βάντερσον εκτέλεσε το φάουλ και ο Ρόμανιτς με ωραία κεφαλιά σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

68' Αποβολή του Δημούτσου για τη Λαμία. Ο μέσος της Λαμίας, έκανε σκληρό φάουλ στον Σουάρεθ του Αστέρα και σε συνεδυασμό με την κίτρινη κάρτα που είχε δεχθεί στο ημίχρονο για διαμαρτυρία, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

74' Χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, να πετύχουν και τέταρτο τέρμα όταν από σέντρα του Βλάχου από τα δεξιά, ο Μαρκ Φερνάντεθ, έκανε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, με τη μπάλα να περνά άουτ.

74' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σάλιακας πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

74' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Σίτο πέρασε στη θέση του Ριέρα.

75' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ιγκλέσιας πέρασε στη θέση του Μπόρχα Φερνάντεθ.

82' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Κώτσιρας πέρασε στη θέση του Βλάχου.

88' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Λούκας Ράμος πέρασε στη θέση του Μπεχαράνο.

90+2' Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης. Οι Αρκάδες έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, πετυχαίνοντας και τέρταρτο τέρμα όταν ο Μουνάφο έκανε το δυνατό σουτ από μακριά, με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κατσίκα και στη συνέχεια της φάσης ο Τασουλής με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.

90+3' Τέλος της αναμέτρησης