Δεν άντεξε...

Θεατής της μεγάλης ανατροπής της Μπάγερν έμεινε ο Ολυμπιακός στην Audi Arena του Μονάχου, αφού από το +12 στις αρχές της 4ης περιόδου έφυγε... ηττημένος, με 85-82. Τι κι αν ο Κεστούτις Κεμζούρα έβγαλε... άσο από το μανίκι τον υπό αναχώρηση μέχρι πριν λίγες εβδομάδες, Ουέιντ Μπάλντγουιν (19π.), η πιεστική άμυνα των Βαυαρών στα τελευταία λεπτά, σε συνδυασμό με τον επιθετικό «οίστρο» του Μαοντό Λο (19π.) και του Ντανίλο Μπαρτέλ (18π.) απέτρεψαν μία δεύτερη διαδοχική νίκη που θα ήταν 4η στο σύνολο για τον Ολυμπιακό. Αντίθετα, τις 4 νίκες σε 9 αγωνιστικές στη Euroleague έφτασε η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως η νίκη επί της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ την περασμένη Παρασκευή (15/11) γέμισε αυτοπεποίθηση τους παίκτες του Κεμζούρα, όταν η Μπάγερν πίεσε στην άμυνα... έμεινε... γυμνή η αυτοπεποίθηση των παικτών του Ολυμπιακού! Ο Ολυμπιακός έπαιζε ομαδικά, υπερίσχυε στον τομέα των ριμπάουντ (Ρούμπιτ, Μιλουτίνοβ και Πρίντεζης), είχε έναν Κώστα Παπανικολάου που ήταν πανταχού παρών (σκορ, ριμπάουντ, κοψίματα) και τον Ρότσεστι να αξιοποιεί τον μεγάλο χρόνο συμμετοχής (μόνο 15:43΄΄ αγωνίστηκε ο Σπανούλης). Όλα αυτά πριν τα τελευταία 9 λεπτά του αγώνα... Τα 16 λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν ελπίδες στους παίκτες της Μπάγερν και τώρα οι Πειραιώτες θέλουν πάση θυσία νίκη στο Βερολίνο επί της Άλμπα την Πέμπτη (22/11, 21:00) για την 10η αγωνιστική, για να μην ολοκληρωθεί με δύο εκτός έδρας ήττες η «διαβολοβδομάδα».

Στο Μόναχο ταξίδεψε ο Γιώργος Αγγελόπουλος και παρακολούθησε τον αγώνα του Ολυμπιακού δια ζώσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82