Διασυρμός του Μιλγουόκι στο Μπρούκλιν

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ το Μπρούκλιν κατάφερε να διαλύσει το Μιλγουόκι με 125-86 και να κάνει το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής. Οι Νετς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τζέιμς Χάρντεν κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό και η σειρά πλέον μεταφέρεται στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους (8/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/7 βολές), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής. Δεύτερος σκόρερ των Μπακς ήταν ο Κρις Μίντλετον (17π.) ο οποίος όπως και στο πρώτο ματς ήταν πολύ άστοχος (7/20 σουτ) ενώ 13 πόντους σημείωσε ο Τζρου Χόλιντεϊ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 9 λεπτά και είχε 2 πόντους (0/1 δίποντο, 2/2 βολές) και 1 λάθος.

Για τους Νετς ο Κέβιν Ντουράντ ήταν εξαιρετικός με 32 πόντους (8/12 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές) ενώ 22 πόντους (4/8 τρίποντα) πρόσθεσε ο Καϊρί Ίρβινγκ.
Στο Φοίνιξ οι Σανς ήταν καλύτεροι, επικράτησαν του Ντένβερ με 122-105 και έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Δύσης. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο (58-57 υπέρ των φιλοξενούμενων) αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 16-0 στο τρίτο δωδεκάλεπτο μετέτρεψαν το 72-63 σε 79-72 για να φτάσουν τελικά σε άνετη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους «ήλιους», που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Μικάλ Μπρίτζες με 23 πόντους ενώ από 21 πόντους είχαν οι Ντέβιν Μπούκερ (8 ασίστ) και Κρις Πολ (11 ασίστ).

Για τους Νάγκετς ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Άαρον Γκόρντον είχε 18 πόντους και ο Μάικλ Πόρτερ είχε 15 πόντους. Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Φακούντο Καμπάτσο με 14 πόντους (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.