ΔΙΑΤΗΡΗΣΑΝ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΤΥΛΙΔΑ, ΜΑΛΕΣΙΝΑ ΚΑΙ ΕΝΩΣΗ 2010 ΣΤΗΝ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Χωρίς βαθμολογικές απώλειες συνέχισαν οι πρωτοπόροι της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Φθιώτιδας στο πλαίσιο της σημερινής 4ης και εμβόλιμης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Μαλεσίνα, Στυλίδα και Ένωση 2010 πήραν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στο φετινό μαραθώνιο φτάνοντας στο απόλυτο των 12 βαθμών και πλέον η «μάχη» της κορυφής αρχίζει να ανάβει για τα καλά.

Η Μαλεσίνα με γκολ του Νάσιου στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να φύγει με το «τρίποντο» από τις Λιβανάτες καθώς επικράτησε 4-3 της τοπικής Δάφνης, σε ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς της 4ης αγωνιστικής αλλά και του πρωταθλήματος μέχρι στιγμής.

Η Στυλίδα πέρασε από τη δύσκολη έδρα του Ευρυτανικού με 1-0 με το γκολ που σημείωσε από νωρίς, (6’) ο Κραβαρίτης ενώ είχε και οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Βαρυπάτη στο 79’. Αρκετές χαμένες ευκαιρίες και από πλευράς Ευρυτανικού για να πάρει βαθμό ή βαθμούς από το ματς.

Πιο εύκολο απόγευμα, είχε η Ένωση 2010 που επικράτησε 4-0 εκτός έδρας του Προμηθέα Στυλίδας, έχοντας ουσιαστικά… καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο αφού προηγήθηκε με 3-0.

Τα Καμένα Βούρλα πήραν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Λαμίας, επικρατώντας με 1-0 εντός έδρας με το τέρμα του Κουτσούκου στο 37’ της συνάντησης σε ένα ματς που δικαιολόγησε απολύτως το χαρακτηρισμό του ντέρμπι αφού είχε τρεις αποβολές (δύο για την ομάδα της λουτρόπολης και μία για τους «ερυθρόλευκους») ενώ ο Μαλισσόβας έχασε πέναλτι για τον Ολυμπιακό Λαμίας.

Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες από εκεί και πέρα, πήραν το Νέο Κρίκελλο με 1-0 επί του Άρη Αγίου Κωνσταντίνου, η Αταλάντη με το ίδιο σκορ επί του Καλαποδίου και οι Ράχες με το… χορταστικό 5-3 επί του Παμμωλιακού.

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε ο Αστέρας Σταυρού, που επικράτησε, 1-0 του Ελατειακού εντός έδρας.

Τέλος, σημαντική νίκη πήρε και ο Κηφισσός που επικράτησε 2-1 του Παγκρατιακού στην Κάτω Τιθορέα.