«Διπλό» δώρο στην Ρεάλ το Σαββατοκύριακο

Μετά την Σεβίλη (2-2 με την Αλαβές) και η Σοσιεδάδ έκανε «δώρο» στην Ρεάλ Μαδρίτης, παραχωρώντας «λευκή» ισοπαλία (0-0) στην Βαλένθια και δίδοντας την ευκαιρία στους «μερένγκες» να μείνουν μόνοι τους στην κορυφή της La Liga μετά από 14 αγωνιστικές, ενώ έχουν κι ένα ματς λιγότερο.

Οι Βάσκοι δεν έδωσαν συνέχεια στις νίκες τους, μετά το «διπλό» στην έδρα της Οσασούνα πριν από δύο εβδομάδες και με το βαθμό που πήραν απέναντι στις «νυχτερίδες» βρέθηκαν στο -1 από την κορυφή. Η προσπάθειά τους για τη νίκη έγινε ακόμη πιο δύσκολη στα τελευταία 15 λεπτά, μετά την αποβολή του 27χρονου αμυντικού, Αρίτς Ελουστόνδο.

Παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο η Μπέτις κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Έλτσε την οποία κέρδισε με 3-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της La Liga. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12΄ με τον Χουάνμι ενώ στο 24΄ ο Γουίλιαν Χοσε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του από τη βούλα του πέναλτι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 27ο λεπτό ο Φεκίρ.