«Διπλό» της ΑΕΚ Β’ στη Λεωφόρο, πλήγμα για ΠΑΟ με Σένκεφελντ

Η ΑΕΚ Β’ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο αθηναϊκό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό Β’ στη Λεωφόρο, επικρατώντας με 2-0 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League 2 και διπλασιάζοντας τις νίκες της στο πρωτάθλημα. Οι Κοσίδης και Γιούσης σημείωσαν τα γκολ που έκριναν το αθηναϊκό ντέρμπι, «ζημιά» για τους «πράσινους» (που μετρούν δύο ήττες) με τον Μπαρτ Σένκεφελντ.

Ο Ολλανδός αμυντικός που επέστρεψε σε δράση έπειτα από 6 μήνες (τελευταίο επίσημο παιχνίδι του ήταν στις 12 Μαΐου, στο 0-0 με τον Άρη στο «Βικελίδης», πριν μπει στο χειρουργείο για επέμβαση στον αριστερό αστράγαλο), πήρε το περιβραχιόνιο του αρχηγού και ξεκίνησε ως δεξιός στόπερ, έχοντας αρκετά έντονη παρουσία στο πρώτο ημίωρο του αγώνα. Στο 29ο λεπτό ωστόσο, στάθηκε άτυχος, καθώς σε μία διεκδίκηση της μπάλας μέσα στην αντίπαλη περιοχή πάτησε άτσαλα και «γύρισε» τον δεξιό αστράγαλό του κατά την «προσγείωση». Έμεινε στο γήπεδο για άλλα τέσσερα λεπτά, όμως στο 33’, κυνηγώντας έναν αντίπαλό του, έπεσε ξανά στον αγωνιστικό χώρο, καθώς πονούσε πολύ και δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Αμέσως έφυγε για τα αποδυτήρια και το ιατρείο του γηπέδου (μπήκε στη θέση του ο Ευαγόρας Αντωνίου) με τις πρώτες εκτιμήσεις του ιατρικού τιμ να κάνουν λόγο για διάστρεμμα. Θα κάνει πολύ πιο αναλυτικές εξετάσεις τις επόμενες ώρες (έφυγε από το γήπεδο στο 67’ μαζί με ανθρώπους του Παναθηναϊκού), ωστόσο το θετικό για τον Σένκεφελντ ήταν πως δεν «γύρισε» τον αστράγαλο στον οποίο είχε κάνει επέμβαση τον περασμένο Μάιο, αλλά ο τραυματισμός του ήταν στο άλλο πόδι.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η ΑΕΚ Β’ έδειχνε να «πατάει» καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και με αιχμή του δόρατος τον Ντάρκο Γέβτιτς έμοιαζε να είναι πολύ πιο επικίνδυνη με την μπάλα στα πόδια. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με πλαγιοκοπήσεις του Γιώργου Βαγιαννίδη από τα δεξιά, χωρίς όμως να βρίσκει τις συνεργασίες που χρειαζόταν στο επιθετικό τρίτο.

Στο 39’ ο Γέβτιτς έχασε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν κινήθηκε κάθετα, είδε τον Ξενόπουλο εκτός εστίας και προσπάθησε να τον «κρεμάσει» με ένα πολύ ωραίο πλασέ, όμως ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού Β’ έδιωξε σε κόρνερ με καταπληκτική επέμβαση.

Στο 65’ οι «πράσινοι» βγήκαν στην κόντρα με τον Ενγκμπακοτό να «σερβίρει» προς τον Τσιριγώτη, όμως το πλασέ του τελευταίου σταμάτησε στον Κορνέζο κι έφυγε κόρνερ. Στο 70’ η ΑΕΚ Β’ άνοιξε το σκορ με τον Κοσίδη, ο οποίος πλάσαρε με τη μία έπειτα από κλέψιμο του Μπακάκη και γύρισμα προς τον επιθετικό των «κιτρινόμαυρων», που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και να «καθαρίσουν» τον αγώνα, όταν από λάθος του Καρβούνη, ο Μουστακόπουλος έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε, αλλά ο Ξενόπουλος απέκρουσε εξαιρετικά στη γωνία του.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναθηναϊκός Β’ έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, καθώς ο Ματσαδές βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ. Η ΑΕΚ Β’ «σφράγισε» τη νίκη της στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινό πλασέ του Γιούση, έπειτα από χαμηλή σέντρα του Μπακάκη, που ακινητοποίησε όλη την αμυντική γραμμή των «πράσινων».

Διαιτητής: Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων)
Κίτρινες: Μπακάκης, Γιούσης, Σαμπανάτζοβιτς

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’ (Γιάννης Βονόρτας): Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ (36’ λ.τρ. Αντωνίου), Σιδεράς, Μαρτίνης, Θεοχάρης (82’ Ρόμπι), Ηλιάδης (71’ Κούτσιας), Καρβούνης, Τσιριγώτης (82’ Ματσαδές), Ενγκμπακοτό (82’ Τουρκοχωρίτης), Σέχου.

ΑΕΚ Β’ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Μπακάκης, Κορνέζος, Γιαννούτσος, Μπούσης (76’ Αρβανίτης), Μπάμπης (68’ Μουστακόπουλος), Σαμπανάτζοβιτς, Ραντόνια (87’ Σταμούλης), Γέβτιτς (76’ Τζούντα Γκαρσία), Γιούσης, Κοσίδης (87’ Ιατρούδης).

# Δήμος, φορείς και κάτοικοι της περιοχής των Οινοφύτων διατράνωσαν με τον πλέον καθαρό τρόπο χθες στη συνεδρίαση του περιφερειακού συμβουλίου την αντίθεσή τους στην...