«Διπλό» της Ζενίτ στο Κάουνας, αγωνιστική... κατηφόρα για Φενέρ, Ρεάλ, μόνη πρώτη η Μπαρτσελόνα

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης «σκόρπισε» τη Ζαλγκίρις Κάουνας στην παράταση, πανηγυρίζοντας ακόμη ένα πολύτιμο «διπλό», μετά τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, και βελτιώνοντας σε 2-3 το ρεκόρ της. Η Ρώσοι επικράτησαν με 82-70 της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, για την 5η αγωνιστική της Euroleague, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 8-20 στο επιπλέον πεντάλεπτο της αναμέτρησης, η οποία στιγματίστηκε από την εκνευριστική αστοχία των δύο ομάδων από τα 6.75 (7/27 η Ζαλγκίρις, 7/25 η Ζενίτ). Νωρίτερα, ο Λούκας Λεκαβίτσιους είχε κρατήσει σφυγμό στους Λιθουανούς, στέλνοντας το ματς στην παράταση από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (3/3 και 62-62κ.α.), εξαργυρώνοντας το λανθασμένο φάουλ του Ρενφρό σε σουτ του πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού από το κέντρο του γηπέδου, στα 3΄΄ για τη λήξη της κανονικής διάρκειας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, ο Ματέους Πονίτκα, ο οποίος επανέλαβε τα... κατορθώματα του ΣΕΦ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 κερδισμένα φάουλ

Στο Τελ Αβίβ, η Μακάμπι πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη της στη διοργάνωση (ρεκόρ 3-2), «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο την Φενερμπαχτσέ, η οποία υπέστη τη δεύτερη διαδοχική ήττα της και τέταρτη στο σύνολο. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε άνετα στο τελικό 67-55, εξαργυρώνοντας την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου (σ.σ. κράτησε στους 6 πόντους τη Φενέρ στο α' δεκ. και στους 15 στο β'), η οποία τη βοήθησε να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +20 (41-21). Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Όμρι Κάσπι με 13 πόντους, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε κοντά στο καλάθι ο Ταρίκ Μπλακ με 10 πόντους και 15 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, το απόλυτο μηδεν του Κώστα Σλούκα στην επίθεση και οι 2 ασίστ σε 21 λεπτά συμμετοχής, απλά επιβεβαιώνουν την... κρίση που έχει ξεσπάσει στην ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς.

Γράφει ο Ζαχαρίας Πράπας Συντ/χος Εκπαιδευτικός   Με πρωτοβουλία του καθηγητή του 4ου Γυμνασίου Λαμίας κου Κοτρογιάννη Δημητρίου – υπεύθυνου σχετικού μαθήματος...