«Διπλό» της Ζενίτ στο Κάουνας, αγωνιστική... κατηφόρα για Φενέρ, Ρεάλ, μόνη πρώτη η Μπαρτσελόνα

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης «σκόρπισε» τη Ζαλγκίρις Κάουνας στην παράταση, πανηγυρίζοντας ακόμη ένα πολύτιμο «διπλό», μετά τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, και βελτιώνοντας σε 2-3 το ρεκόρ της. Η Ρώσοι επικράτησαν με 82-70 της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, για την 5η αγωνιστική της Euroleague, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 8-20 στο επιπλέον πεντάλεπτο της αναμέτρησης, η οποία στιγματίστηκε από την εκνευριστική αστοχία των δύο ομάδων από τα 6.75 (7/27 η Ζαλγκίρις, 7/25 η Ζενίτ). Νωρίτερα, ο Λούκας Λεκαβίτσιους είχε κρατήσει σφυγμό στους Λιθουανούς, στέλνοντας το ματς στην παράταση από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (3/3 και 62-62κ.α.), εξαργυρώνοντας το λανθασμένο φάουλ του Ρενφρό σε σουτ του πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού από το κέντρο του γηπέδου, στα 3΄΄ για τη λήξη της κανονικής διάρκειας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, ο Ματέους Πονίτκα, ο οποίος επανέλαβε τα... κατορθώματα του ΣΕΦ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 κερδισμένα φάουλ

Στο Τελ Αβίβ, η Μακάμπι πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη της στη διοργάνωση (ρεκόρ 3-2), «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο την Φενερμπαχτσέ, η οποία υπέστη τη δεύτερη διαδοχική ήττα της και τέταρτη στο σύνολο. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε άνετα στο τελικό 67-55, εξαργυρώνοντας την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου (σ.σ. κράτησε στους 6 πόντους τη Φενέρ στο α' δεκ. και στους 15 στο β'), η οποία τη βοήθησε να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +20 (41-21). Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Όμρι Κάσπι με 13 πόντους, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε κοντά στο καλάθι ο Ταρίκ Μπλακ με 10 πόντους και 15 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, το απόλυτο μηδεν του Κώστα Σλούκα στην επίθεση και οι 2 ασίστ σε 21 λεπτά συμμετοχής, απλά επιβεβαιώνουν την... κρίση που έχει ξεσπάσει στην ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς.

Τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνικήτο σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.Οδυσσέας ΕλύτηςΗ γλώσσα μας είναι γεγονός πως σηκώνει ένα πολύ μεγάλο βάρος, σηκώνει την ίδια την...