Δύσκολη πρόκριση η Τότεναμ

Με τον Κάρλος Ζέκα βασικό και τον Μάριο Οικονόμου στον πάγκο η Κοπεγχάγη προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League, καθώς  επιβλήθηκε στο «Ούλεβι» με 2-1 της Γκέτεμποργκ, την εστία της οποίας υπερασπίστηκε ο Γιάννης Ανέστης.

Η ποιότητα της Τότεναμ απέτρεψε μία «βόμβα μεγατόνων» στην Βουλγαρία. Η ομάδα του Μουρίνιο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 71΄ από την Λοκομοτίβ Πλόβντιβ, αλλά μέσα σε πέντε λεπτά (80΄-85΄) ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και με τα γκολ των Κέιν (πέναλτι) και Ντομπελέ πήρε τη νίκη πρόκριση με 2-1. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι μετά το γκολ του Μίντσεβ, οι γηπεδούχοι δέχτηκαν δύο κόκκινες κάρτες στο ίδιο λεπτό (στο 79΄ αποβλήθηκαν οι Καραγκερέν και Αλμέιδα) με τους Λονδρέζους να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο.

Απιστευτη εξέλιξη είχε ο αγώνας της σέρβικης Μπάτσκα Τόπολα με τη Στεάουα Βουκουρεστίου, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν... ακόμα. Η κανονική διάρκεια έληξε 4-4, η παράταση ολοκληρώθηκε στο 6-6 και στα πέναλτι αναδείχθηκαν νικητές οι Ρουμάνοι με 5-4 (συνολικό σκορ 11-10). Τα γκολ, σ' αυτό το ιστορικό παιχνίδι, σημείωσαν οι Μιλίτσεβιτς (11'), Ντούρονγιτς (14'), Λούκιτς (51'), Τομάνοβιτς (90'+4', 117'), Τουμπάσεβιτς (105'+1') για την Τόπολα και οι Κομάν (25'), Μαν (50', 63', 105'), Μπάλαζ (αυτ. 90'+3), Πέτρε (108') για τη Στεάουα.

Τέλος η Μίλαν πέρασε εύκολη βραδιά απέναντι στους Σάμροκ Ρόβερς της Ιρλανδίας, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0 (23' Ιμπραΐμοβιτς, 67' Τσαλχάνογλου).

Τα αποτελέσματα του Β` προκριματικού γύρου του Europa League έχουν ως εξής:

Προγκρές (Λουξεμβούργο) - Βίλεμ (Ολλανδία)                        0-5
Χάμαρμπι (Σουηδία) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία)                         0-3
B36 Τόρσχαβν (Νησιά Φαρόε) - TNS (Ουαλία)                         5-4 πεν. (κ.αγ. 1-1, παρ. 2-2)
Ίντερ Εσκάλντες (Ανδόρα) - Ντάνταλκ (Ιρλανδία)                    0-1
Κουόπιο (Φινλανδία) - Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)               4-3 πεν. (κ.αγ. 0-0, παρ. 1-1)
Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) - Φλοριάνα (Μάλτα)                     0-1
Ρίγα (Λετονία) - Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο)                        Αναβλήθηκε (θα διεξαχθεί στις 18/09)
Τζουργκάρντεν (Σουηδία) - Γιουρόπα (Γιβραλτάρ)                    2-1
Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) - KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία)                   2-1
Σίλεκς (Βόρεια Μακεδονία) - Ντρίτα (Κόσοβο)                       0-2
Αστάνα (Καζακστάν) - Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο)    0-1
Αραράτ-Αρμένια (Αρμενία) - Φόλα Ες (Λουξεμβούργο)                 4-3 παρ. (κ.αγ. 3-3)
Κόνας Κουέι Νόμαντς (Ουαλία) - Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)         0-1
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) - Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)                2-1
Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία) - Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)        4-5 πεν. (κ.αγ. 4-4, παρ. 6-6)
Σφιντούλ Γκεόργκε Σουρουτσένι (Μολδαβία) - Παρτιζάν (Σερβία)      0-1 παρ. (κ.αγ. 0-0)
Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) - Τότεναμ (Αγγλία)                 1-2
Χόνβεντ (Ουγγαρία) - Μάλμε (Σουηδία)                              0-2
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) - Ρέιντζερς (Σκωτία)                0-5
Ρένοβα (Βόρεια Μακεδονία) - Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)              0-1
Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία) - Γιάμπλονετς (Τσεχία)              5-3 παρ. (κ.αγ. 3-3)
Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) - Μίλαν (Ιταλία)                         0-2
Καϊσάρ Κιζιλόρντα (Καζακστάν) - ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)                    1-4
Λοκομοτίβ Τιφλίδας (Γεωργία) - Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία)             2-1
Κοουλρέιν (Βόρεια Ιρλανδία) - Μάδεργουελ (Σκωτία)                 2-5 πεν. (κ.αγ. 2-2, παρ. 2-2)
Τέουτα (Αλβανία) - Γρανάδα (Ισπανία)                              0-4
Βίκινγκ (Νορβηγία) - Αμπερντίν (Σκωτία)                           0-2
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)            2-0
Λάτσι (Αλβανία) - Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)                      1-2
Βέντσπιλς (Λετονία) - Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)                      1-5
Σερβέτ (Ελβετία) - Ρεμς (Γαλλία)                                  0-1
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) - Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)      2-3 παρ. (κ.αγ. 2-2)
Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) - Χάρτμπεργκ (Αυστρία)                  3-2
Χιμπέρνιανς (Μάλτα) - Φεχέρβαρ (Ουγγαρία)                         0-1
Μούρα (Σλοβενία) - Άαρχους (Δανία)                                3-0
Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) - Γαλατασαράι (Τουρκία)                     1-3
Γκέτεμποργκ (Σουηδία) - Κοπεγχάγη (Δανία)                         1-2
ΟΦΗ (ΕΛΛΑΔΑ) - Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)                           0-1
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) - Μπάλα (Ουαλία)                          2-0
Μποτοσάνι (Ρουμανία) - Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)               0-1