Έδειξε χαρακτήρα ο Παναθηναϊκός, νίκησε 80-77 την Αρμάνι στο Μιλάνο

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα στην επίθεση από την τρίτη περίοδο και με την άμυνα να μπαίνει στην εξίσωση στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε στο Μιλάνο το δεύτερο εφετινό «διπλό» του. Οι «πράσινοι» επικράτησαν της Αρμάνι με 80-77, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 4-7 το ρεκόρ τους και στερώντας την ευκαιρία από τους Ιταλούς να περάσουν την... πόρτα της τετράδας (6-4).

Ο Παναθηναϊκός πήρε άριστα στις άμυνες του τελευταίου λεπτού, δεν... αγχώθηκε όταν σημείωσε την ανατροπή στο 39΄ (75-76) και με ψυχραιμία πέτυχε το στόχο του, δύο ημέρες μετά την απογοητευτική εμφάνιση στη Λιόν, απέναντι στη Βιλερμπάν. «Κλειδί» η επιθετική αφύπνιση του Νεμάνια Νέντοβιτς στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα, σημειώνοντας τους 8 πόντους από τους 16 συνολικά πόντους του και βγάζοντας πείσμα σε κάθε επίθεση, ενώ κομβικό ήταν το τρίποντο της ανατροπής από τον Ιωάννη Παπαπέτρου (14π.). Σταθερός σε όλο τον αγώνα ο Ντίνος Μήτογλου με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, όπως και ο Άαρον Γουάιτ με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από τους Ιταλούς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ (έμεινε προληπτικά εκτός), ξεχώρισε ο Κέβιν Πάντερ με 16 πόντους.

Με 7 λάθη και αδρανοποιημένη την άμυνά του μέχρι το ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έχασε γρήγορα την επαφή με την ιταλική ομάδα και έμεινε θεατής στο κρεσέντο της ομάδας του Έτορε Μεσίνα στη δεύτερη περίοδο. Μετά τα πρώτα οκτώ λεπτά, διάστημα κατά το οποίο οι γηπεδούχοι ανέβαζαν ρυθμό κάθε φορά που αισθάνονταν την «πράσινη» απειλή (8-2 στο 3΄, 14-7 στο 5΄, 22-13 στο 8΄), ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει με τον Μήτογλου, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 22-18 στο 10΄.

Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, ήρθε η... κατάρρευση της ελληνικής ομάδας. Το «τριφύλλι» δεινοπάθησε από την αντίπαλη άμυνα, «κόλλησε» στους επτά πόντους μέχρι το 19΄ και με την Αρμάνι να τρέχει επιμέρους σκορ 18-7 βρέθηκε στο -15 (40-25), για να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -12 (42-30).

O Παναθηναϊκός βελτίωσε αισθητά την επιθετική λειτουργία του, αλλά με την άμυνα να μην... ακολουθεί, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 27΄ στο -5 (53-48). Τα επιπόλαια φάουλ της ελληνικής ομάδας και η αδυναμία των «πράσινων» ψηλών να υπερασπιστούν τη ρακέτα τους, βοήθησαν τους Ιταλούς να  ξεφύγουν και πάλι με +10 (60-50 στο 29΄) και να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +6 (60-54).

Από τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός έδειξε και τις αμυντικές διαθέσεις του και μετά από επιμέρους σκορ 8-2 ισοφάρισε σε 62-62 στο 32΄. Κάποιες επιπόλαιες επιθέσεις και φάουλ βοήθησαν την Αρμάνι να σηκώσει και πάλι κεφάλι στο σκορ (70-64 στο 35΄), αλλά ο Νέντοβιτς το είχε πάρει προσωπικά...

Με πέντε διαδοχικούς πόντους του (1 τρίποντο), ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 38΄ και πάλι σε απόσταση αναπνοής (75-73), για να ακολουθήσει το κομβικό τρίποντο του Παπαπέτρου για την ανατροπή (75-76 στο 39΄). Ο Σιλντς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (77-76 στα 53΄΄), αλλά η συνεργασία του Νέντοβιτς με τον Παπαγιάννη κράτησε τους «πράσινους» σε τροχιά νίκης (77-78). Το «τριφύλλι» έβγαλε στα τελευταία δευτερόλεπτα αλάνθαστες άμυνες και παρά το γεγονός ότι δεν ήταν 100% εύστοχος από τη γραμμή των βολών, αποσόβησε το δίποντο της ισοφάρισης από τον Σιλντς, «καθαρίζοντας» τον αγώνα...

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ράντοβιτς, Νέντοβιτς