Εκτός τελικού η Εθνική Νέων - Έχασε από την Ισλανδία με 67-70

Την πρώτη ήττα στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών Β΄ κατηγορίας, που διεξάγεται στη Χαλκίδα, γνώρισε χθες η Εθνική από την Ισλανδία με 67-70. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσίασε σημάδια κόπωσης και απέτυχε να περάσει στον τελικό του τουρνουά. Στο «μικρό τελικό» η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει σήμερα την Κροατία (18:45).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-32, 49-51, 67-70

Η ελληνική ομάδα απέτυχε να εξασφαλίσει από σήμερα και μαθηματικά την άνοδό της στην Α΄ κατηγορία, ωστόσο, θα έχει άλλη μία ευκαιρία για να το κάνει στη σημερινή αναμέτρηση με την «χρβάτσκα», ενώ οι Ισλανδοί «τσέκαραν» και μαθηματικά το «εισιτήριο» πανηγυρίζοντας δικαιολογημένα στο τέλος του ημιτελικού τη μεγάλη τους νίκη. Απόψε με το Μαυροβούνιο θα διεκδικήσουν την πρώτη θέση στο μεγάλο τελικό που είναι προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 9 το βράδυ.

Οι Ισλανδοί επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους και με σερί 9-0 προηγήθηκαν 11-7. Με τα τρίποντα των Λούντζη και Δίπλαρου η Εθνική έμεινε κοντά στο σκορ (16-15), αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ισλανδούς να έχουν τον έλεγχο και διαφορά έξι πόντων (21-15).

Οι διεθνείς μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση στο δεύτερο 10λεπτο και με καλή άμυνα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μέρος στο +5 (37-32), ενώ σε κάποια στιγμή ξέφυγαν και με 8 (35-27).

Με κορυφαίο τον Κάρι Γιόνσον η Ισλανδία βρήκε πάλι ρυθμό και «έχτισε» προβάδισμα επτά πόντων (48-41, στο 27'), για να κλείσει η τρίτη περίοδος με τους αντιπάλους μας στο 51-49.

Το τρίποντο του Δίπλαρου έβαλε μπροστά την Εθνική στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (52-51), αλλά ο Κάρι Γιόνσον ήταν σε μεγάλη βραδιά. Ο Χαραλαμπόπουλος είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά την Ελλάδα, αλλά αστόχησε 6" πριν από το τέλος, ο Πάλσον ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε και μετά το λάθος των διεθνών στην επίθεση των 4 δευτερολέπτων οι Ισλανδοί πήραν τη μεγάλη νίκη.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Στέφανσον): Χέρμανσον, Γένσον, Γκούντμουντσον 11 (1), Μπίργκισον 10, Πάλσον 10 (3), Στέφανσον, Γιόνσον 29 (5), Βίγκνισον, Άγκουστσον, Φρίντρικσον, Γκίλφασον, Χλίνασον 10.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 11 (3), Κώττας 9, Κόνιαρης, Τσαλμπούρης 2, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 14, Δίπλαρος 10 (2), Μουράτος 2, Λούντζης 11 (3), Αντετοκούνμπο.