«Επεσε» στην παράταση ο Προμηθέας

Παρά την ηρωική εμφάνιση, ο Προμηθέας Πατρών δεν έκανε την υπέρβαση επί ιταλικού εδάφους και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του Basketball Champions Leauge από την τέταρτη θέση του Δ' ομίλου (8-6). Οι Αχαιοί ηττήθηκαν με 98-91 στην παράταση (84-84κ.α.) από την πρωτοπόρο Βίρτους Μπολόνια (10-4), για την 14η αγωνιστική, και πλέον αναμένουν την κλήρωση για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, προκειμένου να μάθουν τον αντίπαλο τους, χωρίς να αποκλείεται και ο ελληνικός «εμφύλιος» (σ.σ. σε περίπτωση που η ΑΕΚ τερματίσει στην 1η θέση του Γ' ομίλου).

Ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, όταν ο Μέιερ ευστόχησε από τα 6.75 στα 9΄΄ για τη λήξη, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Ωστόσο, στο επιπλέον πεντάλεπτο οι Αχαιοί έμειναν από... δυνάμεις στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 14-7, φτάνοντας άνετα στο τελικό 98-91.

Κορυφαίος της ομάδας του Μάκη Γιατρά ο Δημήτρης Κατσίβελης με 17 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Τέρελ Παρκς (16π., 14ρ.), Τόνι Μέιερ (15π.) και Νίκος Γκίκας (12π.). Από τη Βίρτους ξεχώρισε ο Αμάθ Μπαγιέ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 52-46, 73-64, 84-84κ.α., 98-91 παρ.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, προηγήθηκε με 5-8 στο 3΄, αλλά ένα σερί 9-0 των Ιταλών (14-8) τον έβαλε σε μειονεκτική θέση, από την οποία δεν μπόρεσε να βγει μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (25-23). Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα των Αχαιών δεν κατάφερε να περιορίσει την παραγωγικότητα των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν αισθάνθηκαν την... αναπνοή της ελληνικής ομάδα, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (52-46).

Με το... καλημέρα της τρίτης περιόδου, η Βίρτους έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-2 για το +14 (62-48), αλλά τα τρίποντα του Προμηθέα κράτησαν «ζωντανή» την ελληνική ομάδα (73-64). Παίζοντας τα τελευταία του... χαρτιά, ο Προμηθέας πλησίασε στο 35΄ στο -4 (79-75), ενώ δεν επέτρεψε στους Ιταλούς να οικοδομήσουν διαφορά ασφαλείας. Με τον Μέιερ μάλιστα να είναι ζεστός από τα 6.75, η ομάδα του Μάκη Γιατρά κατάφερε να ισοφαρίσει στα 9΄΄ για τη λήξη και να στείλει το ματς στην παράταση (84-84κ.α.).

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, όμως, η κούραση κατέβαλε τον Προμηθέα που δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός, βλέποντας τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 14-7 και να κόβουν με άνεση το... νήμα του τερματισμού (98-91).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο, Λούτσιτς, Ζουπάροβιτς
ΒΙΡΤΟΥΣ (Σακριπάντι): Αραντόρι 16 (1), Εμπαγιέ 20 (4), Μορέιρα 12, Πάντερ 9 (2), Τέιλορ 12, Μπάλντι Ρόσι, Καπελέτι 6 (1), Μάρτιν 3, Παϊόλα 4, Κβάλε 16.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γερομιχαλός, Χολ 3 (1), Κατσίβελης 17 (1), Μαντζούκας 7 (1), Σανδραμάνης 2, Έλις, Γκίκας 12 (4), Λίποβι, Μέιερ 15 (3), Παρκς 16, Σαλούστρος 9 (1), Τσαϊρέλης 10.