«Έπεσε» στο τάι μπρέικ ο ΑΟ Λαμίας, ήττα με 3-2 από τη Θέτιδα Βούλας

Την ήττα με 3-2 σετ (11-25, 25-23, 25-18, 16-25, 13-15) γνώρισε ο ΑΟ Λαμίας από τη Θέτιδα Βούλας, στο χθεσινό παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο του τουρνουά «Λεωνίδια 2020» που διοργανώνει ο Δήμος Λαμιέων και ο ΑΟ Λαμίας.

Έτσι, η ομάδα του Ηλία Αγγέλη θα διεκδικήσει την τρίτη θέση του τουρνουά στο σημερινό Μικρό Τελικό της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί στις 16:00 στο «Χαλκιοπούλειο»  ενώ η αντίστοιχη ομάδα της Βούλας, θα διεκδικήσει το τρόπαιο του τουρνουά μετά την πρόκρισή της στο Μεγάλο Τελικό.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό από πλευράς ποιότητας και θεάματος, βάσει πάντα των συνθηκών που γίνονται πλέον οι αγώνες αλλά και του γεγονότος πως ουσιαστικά και αυτοί φιλικοί αγώνες είναι που γίνονται στο πλαίσιο της προετοιμασίας και των τεσσάρων ομάδων για να βοηθήσουν τους προπονητές, να εξάγουν πολύτιμα συμπεράσματα.

Αξίζει να σημειωθεί πως για μία ακόμη φορά, ο ΑΟΛ, στερήθηκε τις υπηρεσίες βασικών αθλητριών του (Καλανταρίδου, Τσομπανίδου, Κούση) λόγω των τραυματισμών που τις ταλαιπωρούν.

Στο 1ο σετ, ο ΑΟΛ δεν ήταν καλός, κάνοντας αρκετά λάθη, γεγονός που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η φιλοξενούμενη ομάδα η οποία πήρε το προβάδισμα από τους πρώτους πόντους και το διατήρησε καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ, το οποίο την βρήκε να το κατακτά εύκολα με 25-11.

Στο δεύτερο σετ τα πάντα άλλαξαν. Οι γηπεδούχες, ανεβάζοντας ρυθμό και βελτιώνοντας κατά πολύ την υποδοχή τους, το μπλοκ αλλά και το σερβίς τους, πήραν το προβάδισμα στους πρώτους πόντους (2-0, 4-2, 9-8) ενώ έφτασαν και στο +4 με 16-12. Η ομάδα της Θέτιδος, απάντησε για να φέρει το σκορ στα ίσια (20-20, 21-21) για να έρθει και πάλι ο ΑΟΛ να πάρει προβάδισμα δύο πόντων (23-21, 24-22) και να πάρει τελικά το σετ με 252-3, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο ΑΟΛ, δεν ξεκίνησε καλά στους πρώτους πόντους, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ (1-2, 1-3, 2-4, 2-5, 3-6, 4-7, 5-8, 6-9) ενώ η Θέτιδα κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με 5 πόντους διαφορά (8-13). Ωστόσο τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη βρήκαν τρόπο να απαντήσουν στη συνέχεια και από το εις βάρος τους 11-10, 14-11 και 16-13, όχι μόνο κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά αλλά τρέχοντας ένα εξαιρετικό 6-0 σερί, έφτασαν το σκορ στο υπέρ τους 19-16! Με άσσο της Νούσια έγινε το 20-16 και με μπλοκ της Κομλένοβιτς το 21-16 για την ΑΟΛ και πλέον το σετ αυτό δεν μπορούσε να χαθεί. Μερικά λεπτά αργότερα, κάτι τέτοιο επιβεβαιώθηκε με την ομάδα της Λαμίας να κατακτά το σετ με 25-18 και να κάνει το 2-1.

Το τέταρτο σετ, λόγω και της κρισιμότητάς του, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (2-0, 2-1, 3-3, 3-4, 7-5, 7-7). Στη συνέχεια η Θέτις, ξέφυγε με +3 (8-11, 9-12, 11-14),ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στο +5 (12-17, 14-19). Ο λαμιώτικη ομάδα με αρκετά «νεκρά» διαστήματα στο παιχνίδι της, δεν μπορούσε να μειώσει τη διαφορά όσο κι αν προσπαθούσε αφού οι φιλοξενούμενες, έβρισκαν τον τρόπο να ξεφεύγουν στο σκορ και στο τέλος κατέκτησαν το σετ με 25-16.

Έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε και σε πέμπτο σετ, για να αναδειχθεί η νικήτρια ομάδα που θα διεκδικήσει σήμερα το τρόπαιο του τουρνουά. Η Θέτις, ξεκίνησε καλύτερα στο τάι μπρέικ και μετά το 2-2, πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 2-4, 2-5 και 3-7. Ο ΑΟΛ μείωσε σε 4-7 με τη Γκάσκιν αλλά οι φιλοξενούμενες έφτασαν και πάλι στο +4 (4-8) με τις δύο ομάδες να αλλάζουν τερέν. Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ΑΟΛ έδειξε πως μπορεί να επιστρέψει και να διεκδικήσει τη νίκη, μειώνοντας σε 6-8, 7-9, 8-9 αλλά σε εκείνο το σημείο, η ομάδα της Βούλας έτρεξε ένα 0-4 σερί, φτάνοντας στο 8-13, κάνοντας το μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του σετ. Ο ΑΟΛ αν και μείωσε εκ νέου σε 11-13, 12-14 και 13-14, δεν μπόρεσε να πάρει τελικά το σετ, αφού είδε τη Θέτιδα να κάνε το 13-15 και να παίρνει το ματς με 3-2 σετ.