Επέστρεψε... δριμύτερος

Η Μίλαν σημείωσε την τρίτη συνεχή νίκη της στη Serie A σε ισάριθμους αγώνες, αφού επικράτησε 2-0 της Λάτσιο στο Σαν Σίρο, χάρη σε τέρματα του Λεάο στο 45΄ και του Ιμπραϊμοβιτς στο 67΄, στην επιστροφή του Σουηδού επιθετικού στη δράση τέσσερις μήνες μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του Α΄ ημιχρόνου ο Κεσιέ έχασε πέναλτι για τη Μϊλαν. Και τα δύο τέρματα των Μιλανέζων επιτεύχθηκαν χάρη σε σωστές μεταβιβάσεις του Ρέμπιτς προς τους δύο σκόρερ.

Στο μεταξύ, η Τζένοα έφθασε στην πρώτη της φετινή νίκη μ' εντυπωσιακό -μάλιστα- τρόπο, καθώς κατάφερε στη Σαρδηνία, στην έδρα της Κάλιαρι, να γυρίσει το ματς από το 2-0 στο τελικό 2-3, και να ξεφύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Από εκεί και πέρα η Τορίνο νίκησε εύκολα τη «νεοφώτιστη» Σαλερνιτάνα με 4-0, ενώ η Ουντινέζε πήρε τη νίκη στην έδρα της Σπέτσια με 1-0.

Νωρίτερα, δύο βαθμούς άφησε στη Γένοβα η Ιντερ, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της Σαμπντόρια (2-2). Η πρωταθλήτρια Ιταλίας προηγήθηκε δύο φορές, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη νίκη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά το βαθμό της ισοπαλίας. Η ομάδα του Μιλάνου προηγήθηκε πρώτα με τον Ντι Μάρκο (18') και στη συνέχεια με τον Μαρτίνες (44'), αλλά η Σαμπντόρια κατάφερε να ισοφαρίσει και τις δύο φορές με τους Γιοσίντα (33') και Αουγκέγιο (47'). Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Έμπολι-Βενέτσια       1-2
(89΄πεν. Μπαϊράμι - 13΄ Ανρί, 68΄ Οκερέκε)
Νάπολι-Γιουβέντους    2-1
(57΄ Πολιτάνο, 85΄ Κουλιμπαλί - 10΄ Μοράτα)Αταλάντα-Φιορεντίνα   1-2
(65΄ πεν. Ζαπάτα - 33΄ πεν., 49΄ πεν. Βλάχοβιτς)
Σαμπντόρια-Ίντερ      2-2