Επίδειξη δύναμης από Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία

Η Ελλάδα έκανε τη μεγαλύτερη έκπληξη αποσπώντας ισοπαλία 1-1 από την Ισπανία στη Γρανάδα, στο δεύτερο "πιάτο" της 1ης αγωνιστικής των προκριματικών της ευρωπαϊκής ζώνης του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022, καθώς στα υπόλοιπα παιχνίδια τα φαβορί εύκολα ή δύσκολα επικράτησαν.

Η Γερμανία παρά την... αναστάτωση της τελευταίας στιγμής στο εσωτερικό της, μετά το κρούσμα κορονοϊού του Χόφμαν, "καθάρισε" την Ισλανδία εύκολα με 3-0, βρίσκοντας δυο γκολ από τους Γκορέτσκα και Χάβερτς, πριν φτάσει καν στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Αγγλία δεν είχε κανένα πρόβλημα να συντρίψει το Σαν Μαρίνο με 5-0, με τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να δίνει χρόνο συμμετοχής στο νέο "αίμα" της αγγλικής Εθνικής Ομάδας και να δικαιώνεται από τα γκολ των Κάλβερτ-Λιούιν, Γουόντ-Πράουζ και Γουότκινς.

Η Ιταλία πήρε μία... επαγγελματική νίκη κόντρα στην Β. Ιρλανδία με 2-0, τελειώνοντας το ματς πριν φτάσει στο ημίχρονο (14' Μπεράρντι, 39' Φλορέντσι), ενώ Πολωνία "έσωσε" στο φινάλε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Ουγγαρία (έμεινε με δέκα παίκτες στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων) χάρις στον ηγέτη της Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας (2ος) η Σουηδία ξεκίνησε με το δεξί, επικρατώντας δύσκολα της Γεωργίας με 1-0, έπειτα από ασίστ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς (επέστρεψε στην Εθνική Σουηδίας μετά από 5 χρόνια) και γκολ του Κλάεσον στο 35'.

Με εμφατικό διπλό στη Σόφια επί της Βουλγαρίας (3-1) ξεκίνησε η Ελβετία τις υποχρεώσεις της στον 3ο όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022. Ένα "εκρηκτικό" πρώτο τέταρτο ήταν αρκετό για τους Ελβετούς για να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους και να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων (7' Εμπολό, 10' Σεφέροβιτς, 13' Σακίρι), "κλειδώνοντας" από νωρίς τη νίκη τους. Οι Βούλγαροι μείωσαν στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ντεσπόντοφ, όμως δεν είχαν άλλες "απαντήσεις" απέναντι στην καλοκουρδισμένη ελβετική "μηχανή".

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Δανία στο "Μπλουμφιλντ Στάντιουμ" του Τελ Αβίβ, επί του Ισραήλ με 2-0 (6ος όμιλος), σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Μπρέιθγουεϊτ έδωσε το προβάδισμα στους Δανούς στο 13ο λεπτό, ενώ ο Βιντ στο 67' "σφράγισε" το "τρίποντο" για τη σκανδιναβική ομάδα.

Ελβετικό... πάρτι στη Βουλγαρία

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στους 10 ομίλους των προκριματικών της ευρωπαϊκής ζώνης για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 του Κατάρ: