Επική πρόκριση για τη Λαμία στους 4 του Κυπέλλου Ελλάδας - Νίκησε 1-0 τον Άρη στην παράταση!!!

Σπουδαία, μεγαλειώδη, επική πρόκριση στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε ο ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος επιβλήθηκε με 1-0 του Άρη στον επαναληπτικό αγώνα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας στο παιχνίδι που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης (26/1) στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" της φθιωτικής πρωτεύουσας.

Το "Χρυσό" γκολ για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, πέτυχε ο Άνταμ Τζανετόπουλος μετά από κόρνερ στο 118' της αναμέτρησης.

Δύο χαμένα πέναλτι για τους Θεσσαλονικείς στο ματς, με τον Καμαρά στο 13' να στέλνει τη μπάλα άουτ ενώ ο φανταστικός σε ένα ακόμη ματς, Μπόγιαν Σαράνοφ, απέκρουσε εντυπωσιακά στο 123' το πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα, κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του στο πλέον κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, χαρίζοντάς της ουσιαστικά την πρόκριση. Είχε προηγηθεί άλλωστε η φάση του 64', όταν κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα, πριν αυτή περάσει ολόκληρη τη γραμμή της εστίας του, σε φάση που πίεζε ο Άρης για να πετύχει γκολ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1Έναρξη του α' ημιχρόνου

14' Πέναλτι για τον Άρη. Σε ανατροπή του Μπερτόγλιο από τον Μπεχαράνο.

16' Ο Καμαρά ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

21' Ανάπτυξη της Λαμίας από τα δεξιά, με τον Μπαγκουρά να δίνει στον Μπεχαράνο, αυτός "πάτησε" τη μπάλα στον Ταϊρόν και αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Σιαμπάνη να αποκρούει εντυπωσιακά.

31' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Νούνιες πέρασε στη θέση του Ταϊρόν που δεν μπορούσε να συνεχίσει μετά από τραυματισμό.

33' Ο Προβυδάκης εκτέλεσε κόρνερ για τη Λαμία από δεξιά, με τον Μπεχαράνο να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

36' Στην αντεπίθεση η Λαμία, με τον Ρόμανιτς να βρίσκει τον Καραμάνο και αυτός στη συνέχεια έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τον Σιαμπάνη να μπλοκάρει.

45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45+2' Σουτ του Εντιαγέ έξω από την περιοχή της Λαμίας, μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

45+3' Λήξη του α' ημιχρόνου

Από πλευράς Λαμίας υπήρξε ανάρτηση για τη φάση του πέναλτι: «Αίσχη Καραντώνη στη Λαμία! κ. Κλάντεμπεργκ το βλέπεις το παιχνίδι? Βλέπεις τα χάλια?»

48' Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μαντσίνι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, με τον Εντιαγέ να παίρνει την κεφαλιά και τον Σαράνοφ να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.

55' Ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς βρήκε ωραία τον Σαραμαντά που έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στον Μπράμπετς και επέστρεψε ξανά στον Σαραμαντά, που έκανε το σουτ από πλάγια θέση αριστερά, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σιαμπάνη.

64' Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη να ανοίξει το σκορ όταν μετά από γύρισμα του Τζανδάρη άθελά του προς την εστία της ομάδας του στην προσπάθειά του να διώξει, ο Σαράνοφ, φαίνεται πως κατάφερε να σταματήσει τη μπάλα, πριν αυτή περάσει όλη τη γραμμή.

66' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ιτούρμπε πέρασε στη θέση του Μπερτόγλιο.

75' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μπρούνο Γκάμα πέρασε στη θέση του Ματέο Γκαρσία.

78' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Αραμπούλι πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

79' Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ιτούρμπε έκανε πολύ ωραία ενέργεια, μοίρασε στον Μαντσίνι που βγήκε από αριστερά στην περιοχή της Λαμίας, έκανε το γύρισμα για τον Γκάμα, με τον παίκτη του Άρη να μην κάνει το κοντρόλ και τη μπάλα να περνά άουτ.

85' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μαρτίνεθ πέρασε στη θέση του Σαραμαντά.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1' Μαντσίνι έκανε το σουτ από πλάγια θέση αριστερά, με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει σε μια φάση για τον Άρη.

90+2' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ματίγια πέρασε στη θέση του Εντιαγέ.

90+4' Αδύναμο σουτ του Γκάμα έξω από την περιοχή της Λαμίας, μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

90+5' Λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Πάμε στην παράταση στο "Αθανάσιος Διάκος".

91' Έναρξη του α' ημιχρόνου της παράτασης

96' Ο Αντέτζο πήγε να διώξει με τη μπάλα να κοντράρει στον Σάσα κι αυτή έφτασε στον Μαντσίνι, που δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

103' Ο Καμαρά βγήκε στην αντεπίθεση, έδωσε δεξιά στον Μπρούνο Γκάμα που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

105' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, η μπάλα πάνω από το τείχος, με τον Σαράνοφ να εκτινάσεται στη δεξιά πλευρά της εστίας του και να αποκρούει.

105' Λήξη του α' ημιχρόνου της παράτασης.

106' Έναρξη του β' ημιχρόνου της παράτασης.

106' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τσούκαλος πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

109' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μάνος πέρασε στη θέση του Μαντσίνι.

118' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Από κόρνερ του Προβυδάκη από τα αριστερά, ο Τζανετόπουλος έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Σιαμπάνη για να κάνει το 1-0 για τη Λαμία!!!!

120' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

120+2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ιτούρμπε βρέθηκε απέναντι στον Σαράνοφ, με τον Σέρβο να παραχωρεί κόρνερ σε σουτ του Παραγουανού.

120+3' Πέναλτι υπέρ του Άρη σε ανατροπή του Γκάμα από τον Τζανδάρη.

120+4' Ο Σαράνοφ έπιασε το πέναλτι του Γκάμα!!! Ο Σέρβος τερματοφύλακας απέκρουσε το πέναλτι και στο "ριμπάουντ" ο Γκανέα, έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

120+5' Λήξη της αναμέτρησης!!! Η ΛΑΜΙΑ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΟΥΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ!!!!