ΕΠΣΦ/Α' Κατηγορία: "Άσφαιρο" το ντέρμπι, πλησίασε στην κορυφή το Καλαπόδι, νίκες για Στυλίδα, Αταλάντη και Ηρακλή Ροδίτσας/Ακαδημία

Χωρίς νικητή και χωρίς τέρματα, ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας της ΕΠΣ Φθιώτιδας, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (22/10) στο γήπεδο του Μαρτίνου, ανάμεσα στον Οπούντιο Μαρτίνου και τον Ολυμπιακό Λαμίας. Οι "ερυθρόλευκοι" έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με το δοκάρι του Καυκιά στο δεύτερο ημίχρονο.

Την πρώτη απώλεια βαθμών του Οπούντιου Μαρτίνου στο φετινό πρωτάθλημα εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο το Καλαπόδι που επικράτησε εντός έδρας του Νέου Κρικέλλου με 2-0 στο μοναδικό παιχνίδι που ξεκίνησε στις 15:00 και έτσι παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, αλλά πλέον βρίσκεται στο -1 από τον πρωτοπόρο Οπούντιο.

Στο -3 από την κορυφή βρίσκονται πλέον η Αταλάντη και η Στυλίδα μετά τις εντός έδρας νίκες που σημείωσαν κόντρα σε Μαλεσίνα με 2-0 και Καλύβια με 3-0 αντίστοιχα. Ωστόσο ο Ευρυτανικός, δεν κατάφερε να τις ακολουθήσει και πήρε ένα βαθμό στο Καινούριο, αφού αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Άρη Αγίου Κωνσταντίνου, αν και βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη με το τέρμα που πέτυχε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο αμέσως επόμενο λεπτό!

Την πολύ καλή του πορεία, συνέχισε ο Ηρακλής Ροδίτσας/Ακαδημία, ο οποίος επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Προοδευτικής Λάρυμνας και έφτασε τους 14 βαθμούς όσους έχει πλέον και ο Ευρυτανικός.

Συναρπαστικό παιχνίδι με συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ, έγινε στον Σταυρό εκεί όπου ο τοπικός Αστέρας, αναδείχθηκε ισόπαλος, 3-3, με τη Δάφνη Λιβανατών. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ, οι Λοκροί κατάφεραν να "γυρίσουν" το ματς και να πάνε προηγούμενοι με 2-1 στο ημίχρονο ενώ έκαναν το 1-3 νωρίς στην επανάληψη (52') με δεύτερο πέναλτι. Ωστόοο η ομάδα του Ηλία Μπακούμη κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και με δύο γκολ στο 61' και το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισαν σε 3-3. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολών με δεύτερες κίτρινες κάρτες του Θεοχάρη για τον Αστέρα και του Ηλιόπουλου για τη Δάφνη Λιβανατών.

Ισόπαλο έληξε και το παιχνίδι στο Μώλο, 1-1, ανάμεσα στον Παμμωλιακό και τα Καμένα Βούρλα, ενώ τους τρεις "ξεκούραστους" βαθμούς ελέω Ένωσης 2010, πήρε αυτή την αγωνιστική ο Όμβρος Ομβριακής.