Europa League: Ο ΠΑΟΚ πρέπει να τρέξει για το ...τρένο των ομίλων

Δεύτερη ήττα στα τρία πρώτα του ευρωπαϊκά παιχνίδια, ήταν η χθεσινή  για τον ΠΑΟΚ, που τώρα πλέον έβαλε δύσκολα στον εαυτό του.

Aδίκησε τον εαυτό του ο ΠΑΟΚ που έκανε τα εύκολα δύσκολα, αφού γνώρισε την ήττα (1-0) στην Μπρατισλάβα από την γηπεδούχο Σλόβαν με γκολ που σημειώθηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, από τον Αμπένα σε μια στιγμή γενικής αδράνειας και αστάθειας της ελληνικής άμυνας. Οι Θεσσαλονικείς έπαιξαν με νευρικότητα, πολλά λάθη αλλά είχαν τις ευκαιρίες για ένα γκολ που όμως δεν το πέτυχαν. Ετσι τώρα η πρόκριση στους ομίλους του Europa League θα κριθεί στον επαναληπτικό της Θεσσαλονίκης την προσεχή Πέμπτη.

Η ήττα αυτή από την  Σλόβαν στην Μπρατισλάβα ήταν ανέλπιστη για την ελληνική ομάδα και ήρθε με έναν άκομψο για τον ΠΑΟΚ τρόπο, στο τέλος της αναμέτρησης, και τώρα τον αναγκάζει να "τρέξει" ώστε στις 6 μέρες που απομένουν, να βελτιώσει ότι μπορεί περισσότερο από την κακή εικόνα που έδειξε χθες στο γήπεδο της σλοβακικής πρωτεύουσας.

Λάθη επί λαθών, ενδείξεις ολιγωρίας στις επικίνδυνες φάσεις, αδυναμία στην ολοκλήρωση των τελικών προσπαθειών και τελικά μία αγωνιστική νωχέλεια φανέρωσε για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο πρωταθλητής Ελλάδας. Ισως ήταν η έλλειψη ενός σοβαρού κινήτρου μία και τώρα δεν υπήρχε μπροστά ένας Αγιαξ που αποτελούσε σοβαρό κίνητρο, αλλά μια Σλόβαν Μπρατισλάβας, πρωταθλήτρια μεν στο μικρό πρωτάθλημα της χώρας της, που όμως πριν το παιχνίδι φάνταζε με την εύκολη λεία απέναντι σε έναν δυνατό και υπερεκτιμημένο ΠΑΟΚ. Μόνο με τα λόγια δεν γίνεται κάποιος φαβορί κι αυτό αποδείχτηκε χθες.

Ο ΠΑΟΚ πίστευε πως θα φτάσει σε μία επαγγελματική νίκη. Έστω και με μέτριο ποδόσφαιρο και είναι βασικό  ζήτημα πώς ολιγώρησε στις κρίσιμες φάσεις για να σημειώσει ένα γκολ που θα έκανε απλούστερη τη διαδικασία της νίκης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αμπέλ Φερέιρα πολλές φορές έφτανε στη γραμμή της σέντρας για να κάνει υποδείξεις στους αμήχανους ποδοσφαιριστές του μερικοί από τους οποίους παρασυρόταν σε διαδοχικά λάθη.

Δεν ήταν στην καλύτερη και διαυγέστερη μέρα του και ο ίδιος ο Πορτογάλος τεχνικός για να κινήσει τον αγωνιστικό μηχανισμό του ΠΑΟΚ και να τον οδηγήσει σε μία εκτός έδρας επιτυχία.
Προβλέψιμες οι αλλαγές, προβλέψιμη και η απόδοση κάποιων εκ των ποδοσφαιριστών του, που είτε ακόμα δεν βρήκαν τον καλό τους εαυτό, είτε έχουν υπερεκτιμηθεί δεόντως για την πραγματική αγωνιστική τους αξία.

Ετσι η Σλόβαν Μπρατισλάβας που έπαιξε με μία αμυντική τακτική δίνοντας χώρο στον ΠΑΟΚ, βρήκε την ευκαιρία και εκμεταλλευόμενη ένα σοβαρό λάθος του Αλέξανδρου Πασχαλάκη και μία ολιγωρία συνολικά της αμυντικής διάταξης του Δικεφάλου να πετύχει το γκολ της νίκης στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τώρα ο ΠΑΟΚ δεν χρειάζεται απλά μία νίκη, αλλά θέλει και διαφορά δύο τερμάτων για να μην υποστεί μία ακόμα τραυματική εμπειρία στις Ευρωπαϊκές του βλέψεις. Θα ήταν οδυνηρό να μην μπει ούτε στους ομίλους του Europa League τόσο για την υστεροφημία του, πως ο νταμπλούχος Ελλάδας δεν θα καταφέρει τον Αύγουστο να συνεχίσει  στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, αλλά και βεβαίως για τους οπαδούς του, οι οποίοι ακόμα γεύονται την ηδονή αυτής της τεράστιας επιτυχίας που κατήγαγε η ομάδα τους στο περυσινό Ελληνικό Πρωτάθλημα. Ωστόσο για τον καλό ΠΑΟΚ το 2-0 ή και ακόμα ευρύτερη νίκη είναι μία διαδικαστική υπόθεση σε ένα παιχνίδι σαν αυτό που θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη το βράδυ στην Τούμπα. Αλλά μιλάμε για τον καλό ΠΑΟΚ ο οποίος στο χθεσινό παιχνίδι για ελάχιστα μόνο λεπτά έκανε την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο και αυτό το πλήρωσε. Αυτό που θέλει συνεπώς ο ελληνικός σύλλογος να διατηρήσει τα κεκτημένα του και να κερδίσει την πρόκριση από μια ομάδα με χαμηλό προϋπολογισμό, αλλά πολύ υψηλή θέληση και δίψα για διακρίσεις. Κι αυτό είναι μεγάλο "όπλο" για μια ομάδα σαν την Σλόβαν.