Έβδομη η Εθνικη

Με νίκη αποχαιρέτησε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών το 34ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου, επιβλήθηκαν της Ρωσίας με 11-9 και κατέλαβαν την έβδομη θέση στη διοργάνωση, εξασφαλίζοντας παράλληλα την παρουσία τους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα το 2021.

Η ελληνική ομάδα δέχθηκε πρώτη γκολ από τον Μπίτσκοφ στο οποίο απάντησε ο Αργυρόπουλος όμως στη συνέχεια, ήταν πολύ άστοχη επιθετικά και το πλήρωσε, δεχόμενη δεύτερο τέρμα από τον Μερκούλοφ. Ο Μουρίκης με το τέταρτο προσωπικό γκολ στη διοργάνωση, "έγραψε" το 2-2 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το ξεκίνημα για την Εθνική μας στο δεύτερο οκτάλεπτο ήταν εξαιρετικό, με τους Αργυρόπουλο και Γενηδουνιά, να χαρίζουν προβάδισμα δύο γκολ (4-2). Ωστόσο ο Χάρκοφ με δύο τέρματα μέσα σε ένα λεπτό (το δεύτερο με πέναλτι), έφερε ξανά την αναμέτρηση στα ίσια
(4-4). Η νέα ισοπαλία δεν κράτησε πολύ, αφού ο Βλαχόπουλος εκμεταλλεύθηκε τον παραπάνω, κάνοντας το 5-4 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τρίτο οκτάλεπτο, με την Ελλάδα να χάνει τον Δερβίση με 3η αποβολή που έφερε και την ισοφάριση (6-6) από τον Σούτσκοφ. Ο εξαιρετικός όμως σήμερα Αργυρόπουλος που "ντύθηκε" επιθετικός, έκανε το 7-6, φθάνοντας τα τρία γκολ στο ματς, όσα είχε πετύχει στα προηγούμενα παιχνίδια της φετινής διοργάνωσης. Υπό τους ήχους ελληνικής μουσικής, ο Μουρίκης διατήρησε το προβάδισμα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα (8-7) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, οι Ρώσοι έκαναν την ανατροπή και με τέρματα των Χάρκοφ, Λισούνοφ προηγήθηκαν με 9-8, τέσσερα λεπτά πριν από λήξη. Ο Γούνας όμως έκανε αμέσως το 9-9 και ο Φουντούλης σκοράροντας στην κόντρα, έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την Ελληνική ομάδα (10-9). Το πέναλτι που κέρδισε στη συνέχεια ο Παπαναστασίου, αξιοποιήθηκε από τον Γενηδουνιά και με το 11-9, διασφαλίστηκε η νίκη για τα ελληνικά χρώματα.

Να τονίσουμε ότι η τελευταία φορά που η Εθνική μας είχε πάρει την 7η θέση σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ήταν το 2001 και πάλι στη Βουδαπέστη.

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 3-3, 2-3

Διαιτητές: Τιότζο (Κροατία) - Ορτέγκα (Ισπανία)

ΡΩΣΙΑ (Εφστιγκνέεφ): Φεντότοφ, Σούτσκοφ 1, Βασίλεφ, Ντερεβιάνκιν, Ασάεφ, Χάρκοφ 4, Μερκούλοφ 1, Ναγκάεφ, Μπίτσκοφ 1, Κισέλεφ, Λισούνοφ 2, Σεπέλεφ, Στατσένκο

ΕΛΛΑΔΑ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καπότσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου , Δερβίσης, Αργυρόπουλος 3 , Μουρίκης 2, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 1,  Γαλανίδης