Φοίνικας Σύρου... 7Χ7

Έβδομη νίκη σε επτά αγώνες για τον Φοίνικα Σύρου, που επικράτησε στο νησί των Κυκλάδων του αξιόμαχου στα πρώτα τρία σετ Μίλωνα με 3-1 (25-21, 25-27, 25-19, 25-09), παρά τις απουσίες των βασικών ακραίων του, Ζίγκα Στερν και Θανάση Πρωτοψάλτη.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Νέας Σμύρνης έμεινε κοντά στο σκορ ως το 18-17, όταν με επιθέσεις του Μήλη και σερβίς του Ράντκε ο Φοίνικας έτρεξε σερί 5-0 και ξέφυγε με 23-17, για να κλείσει το σετ με επίθεση του Μπράουν.

Ο Μίλωνας ξεκίνησε δυνατά στο 2ο σετ και με τα σερβίς του Μάζιαρζ ξέφυγε 10-6 και αργότερα με 21-18, αλλά Μήλης, Μπράουν και Κουπόνο έφεραν με τις προσπάθειές τους την ισοφάριση (22-22). Με χαμένο σερβίς του Μήλη και πόντο του Μάζιαρζ ο Μίλωνας προηγήθηκε 24-22, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου και τελικά το σετ πήγε στο Μίλωνα με επίθεση του Χαντ και μπλοκ του Δορδοκίδη.

Η συμμετοχή του Κουπόνο στον αγώνα ισορρόπησε την υποδοχή του Φοίνικα, που με κυριαρχία στο μπλοκ και τα σερβίς του Ράντε κράτησε τη διαφορά και πανηγύρισε το 2-1 με μπλοκ του Λινάρδου. Ο Μίλωνας έριξε λευκή πετσέτα στη συνέχεια, προηγήθηκε 8-0 με τον Ράιτς στο σερβίς και όλα πήραν το δρόμο τους...

«Έχουμε καινούριους παίκτες στην ομάδα και θέλουμε λίγο χρόνο για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους. Ο αντίπαλος μας ο Μίλωνας δεν ήταν και αυτός πλήρης. Κάποιες στιγμές χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας. Θα πρέπει να χαιρόμαστε το παιχνίδι και να μην χάνουμε την αυτοσυγκέντρωσή μας», δήλωσε ο τεχνικός του Φοίνικα, Ιγκόρ Γιούρισιτς.

Ο ομόλογός του, Σάκης Ψάρρας, σχολίασε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Με τόσα προβλήματα, απέναντι σε μια ομάδα που πηγαίνει για πρωτάθλημα, ήμασταν ανταγωνιστικοί για τρία σετ. Συγχαρητήρια στον Κανελλόπουλο που έπαιξε πρώτη φορά βασικός, συγχαρητήρια στον Δορδοκίδη που πρώτη φορά έπαιξε και αυτός με την ομάδα μας. Συγχαρητήρια στον αρχηγό μας Ηλία Λάππα που κρατάει την ομάδα. Θέλω να πω και συγχαρητήρια στα νέα παιδιά, αλλά πρέπει να καταλάβουν πως δεν τους χαρίζεται τίποτα. Εκεί που δίνουμε συγχαρητήρια θα πρέπει να λέμε και αυτά για να βάζουμε πολλές φορές και τα πράγματα στην θέση τους».

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 17π. (6/9επ., 8 μπλοκ), Ράιτς 11 (9/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 5 (3/6, 2 μπλοκ), Ράντκε 5 (2/3επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κωστόπουλος 9 (9/20επ., 38%υπ., 12%αρ.), Μήλης 15 (12/20επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ. - 100%π., 30%αρ.), Γκαράς (λ. - 60%υπ., 33%αρ.), Μαρούλης, Κουπόνο 6 (4/8επ., 84%υπ., 52%αρ.), Λινάρδος 4 (1/3επ., 3 μπλοκ).

ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 4 (2/14επ., 2 άσσοι, 30%υπ., 20%αρ.), Μαζιάρζ 9 (8/15επ., 1 άσσος), Χαντ 13 (12/37επ., 1 άσσος), Δορδοκίδης 7 (3/3επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κανελλόπουλος, Λάππας 8 (7/14επ., 1 μπλοκ, 30%υπ., 13%αρ.) / Δαρίδης (λ. - 42%υπ., 26%αρ.), Μαντέκας 1 (1/14επ., 62%υπ., 31%αρ.), Χανδρινός Αρης, Κάβουρας.

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...