Football League: Η ΑΕΚ μαθηματικά στη Σούπερ Λιγκ, μια «ανάσα» ο Ηρακλής

Μια «μαύρη» περίοδος διάρκειας 770 ημερών, έκλεισε το απόγευμα της Δευτέρας για την ΑΕΚ. Ο «Δικέφαλος» ανήκει ξανά στην Σούπερ Λιγκ, καθώς επικράτησε 1-0 του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ και εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο. Οσο για τον «Γηραιό» θα πρέπει να περιμένει ακόμα μία αγωνιστική για να πετύχει τον στόχο του και να ακολουθήσει την ΑΕΚ στη μεγάλη κατηγορία.

Η «Ένωση» πέτυχε το «χρυσό» γκολ με σκόρερ τον Ανάκογλου με συρτό σουτ εκτός περιοχής στο 59ο λεπτό του αγώνα.

Με το ίδιο σκορ (1-0) επιβλήθηκαν οι Λάρισα και Απόλλων Σμύρνης επί των Παναχαϊκής και Ολυμπιακού Βόλου αντίστοιχα.

* Με λευκά t-shirt που έγραφαν «Μπάκα περιστατικά, γρήγορα κοντά μας» έκαναν την επίσημη εμφάνισή τους στο γήπεδο οι παίκτες της ΑΕΚ, στέλνοντας μήνυμα στον άτυχο Μιχάλη Μπακάκη.

* Παρών στο ΟΑΚΑ για πρώτη φορά ο πρόεδρος του Ηρακλή, Σπύρος Παπαθανασάκης. Ο ομογενής επιχειρηματίας, μάλιστα, προτίμησε τα δημοσιογραφικά θεωρεία για να παρακολουθήσει το ματς.