Γερμανία: «Αυτοκτόνησε» η Ντόρτμουντ, δεν είπε «όχι» στο δώρο η Μπάγερν

Η Μπάγερν αυτή τη φορά εκμεταλλεύθηκε το «στραβοπάτημα» της Ντόρτμουντ και, επικρατώντας 3-1 της Σάλκε στο Μόναχο, μείωσε σε πέντε βαθμούς την απόσταση που τη χωρίζει από την κορυφή.

Στο σημαντικότερο ματς της 21ης αγωνιστικής της Bundesliga, οι Βαυαροί ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς με αυτογκόλ του Μπρούμα. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Κουτουτσού, αλλά τα τέρματα των Λεβαντόφσκι και Γκναμπρί έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Νίκο Κόβατς.

Σοκ για τη Ντόρτμουντ, καθώς ενώ προηγήθηκε με 3-0, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στη Γερμανία, ... κατάφερε να μη νικήσει, αφού η Χόφενχαϊμ με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε ν' ανατρέψει τα προγνωστικά και τη ροή του αγώνα, φθάνοντας στην ισοφάριση σε 3-3, μέσα σε 13 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο!

Η Μπορούσια πίστεψε πως μετά το 3-0 το ματς είχε κριθεί και πλήρωσε ακριβά την επιπολαιότητα της.

Στο μεταξύ, η Γκλάντμπαχ έχασε πολύτιμο έδαφος, καθώς ηττήθηκε, με εμφατικό τρόπο, στην έδρα της από τη Χέρτα Βερολίνου με 3-0, ενώ η Λειψία δεν μπόρεσε να λυγίσει τη (σθεναρή) αντίσταση της Αιντραχτ Φρανκφούρτης (0-0).