Γκολ και ανατροπές στο ντέρμπι Νάπολι - Μίλαν

Χωρίς νικητή (2-2) έληξε το μεγάλο ντέρμπι της 32ης αγωνιστικής της Serie A ανάμεσα στη Νάπολι και τη Μίλαν. Αμφότερες διεκδικούν μια θέση στο Europa League και το παιχνίδι είχε τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Οι «ροσονέρι» άνοιξαν το σκορ στο 19' με τον Ερνάντεζ, αλλά στο 34' ο Ντι Λορέντσο ισοφάρισε για τους «παρτενοπέι». Ο κορυφαίος σκόρερ στην Ιστορία της Νάπολι, Ντρις Μέρτενς έκανε το 2-1 στο 60ο λεπτό, αλλά ο Κεσιέ στο 73' με πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι «ροσονέρι» ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Σελμεκερς με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 88ο λεπτό.

Ο Κώστας Μανωλάς είδε τον αγώνα από τον πάγκο της Νάπολι, ενώ ο Ορέστης Καρνέζης ήταν εκτός αποστολής.