Γκουαρντιόλα: «Τώρα αρχίζουμε να χτίζουμε την Ιστορία μας»

Περήφανος για την πρώτη πρόκρισή του με τη Μάντσεστερ Σίτι στα ημιτελικά του Champions League, απ’ την ημέρα που ανέλαβε τα ηνία της αγγλικής ομάδας, δήλωσε ο Πεπ Γκουαρντιόλα, μετά τη δεύτερη νίκη επί της Ντόρτμουντ στους «8» της διοργάνωσης.

«Είμαι απίστευτα χαρούμενος, γι' αυτόν τον σύλλογο, γι’ αυτόν τον οργανισμό, για τον πρόεδρό μας, για τους παίκτες και φυσικά και για τον κόσμο μας. Αυτή είναι μόλις η δεύτερη φορά που ο σύλλογος φτάνει στα ημιτελικά. Δεν έχουμε μεγάλη Ιστορία, αλλά τώρα αρχίζουμε να τη χτίζουμε.

Ήμασταν εξαιρετικοί, εκτός από τα πρώτα 10 λεπτά που οι αντίπαλοί μας ήταν πολύ καλοί. Αλλά ήμασταν κι εμείς άλλο τόσο καλοί την τελευταία μισή ώρα, οπότε είμαι απίστευτα χαρούμενος που περάσαμε στα ημιτελικά του Champions League.

Θα παίξουμε εναντίον πολύ ισχυρών ομάδων, αλλά θα προσπαθήσουμε να φτάσουμε στα επόμενα ματς σε καλή κατάσταση για να δώσουμε καλούς αγώνες. Προς το παρόν, δεν θέλω να σκεφτώ την Παρί Σεν Ζερμέν. Θέλω απλώς να απολαύσω την πρόκριση. Ένα δείπνο με τους συνεργάτες μου και την ομάδα. Να φάμε καλά, και αύριο, θα πάμε σπίτι...».

Γκιντογκάν: «Έπρεπε να δείξουμε χαρακτήρα

Στην προσωπικότητα που έβγαλε η Μάντσεστερ Σίτι, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Ντόρτμουντ, στάθηκε ο μεσοεπιθετικός των «πολιτών» Ιλκάι Γκιντογκάν, μετά τη νέα νίκη της αγγλικής ομάδας με 2-1 και την πρόκρισή της στους «4» του Champions League.

«Αυτή η πρόκριση σημαίνει πολλά για εμάς. Αυτό το κλαμπ, αυτή η ομάδα το άξιζε και νιώθουμε ευγνώμονες που περάσαμε για πρώτη φορά στα ημιτελικά απ’ την έλευση του Πεπ Γκουαρδιόλα. Απόψε (14/04), έπρεπε να δείξουμε χαρακτήρα. Δεν παίξαμε καλά για 15 λεπτά, δεν ήμασταν αρκετά γενναίοι, δείχναμε σαν να φοβόμασταν την ήττα» τόνισε ο Γερμανός μεσοεπιθετικός και πρόσθεσε:

«Μετά το γκολ της Ντόρτμουντ ξαναμπήκαμε στο παιχνίδι, καταφέραμε να κρατήσουμε περισσότερο τη μπάλα, δημιουργήσαμε ευκαιρίες και μετά το ημίχρονο ο στόχος μας ήταν να βάλουμε ένα γκολ και να πάρουμε το πάνω χέρι στο ματς και πάλι. Το καταφέραμε και είμαστε περήφανοι γι’ αυτό.

Όλοι μας γνωρίζουμε πόσο δύσκολη είναι η συγκεκριμένη διοργάνωση, οι αντίπαλοι έχουν τρομερή ποιότητα, όπως έχει η Ντόρτμουντ. Είναι ικανοί να νικήσουν κάθε ομάδα, αλλά για μας ήταν θέμα συμπεριφοράς και προσωπικότητας, ιδίως σ’ αυτή τη φάση της διοργάνωσης. Τα δείξαμε αυτά τα στοιχεία σε μεγάλο βαθμό και είμαστε έτοιμοι να παλέψουμε στα ημιτελικά».