Χάρισαν βαθμούς Σιόβας και Φούντας σε Ουέσκα, Ραπίντ

Καθοριστικά ήταν τα δύο... ελληνικά γκολ που σημειώθηκαν στα ευρωπαϊκά γήπεδα το προηγούμενο ποδοσφαιρικό τριήμερο. Ο Δημήτρης Σιόβας σκόραρε για πρώτη φορά με τα «χρώματα» της Ουέσκα και χάρισε στους «νεοφώτιστους» της LaLiga έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια για παραμονή, καθώς στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στην έδρα της Βαλένθια.

Παράλληλα, ο Ταξιάρχης Φούντας εξακολουθεί να διατηρεί «ζεστή» την... σχέση του με τα αντίπαλα δίκτυα, καθώς άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, οδηγώντας την Ραπίντ Βιένης σε μία σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Πόλτεν.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου»:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Η Λίβερπουλ υποδέχεται απόψε την Αρσεναλ.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Η Αρσεναλ φιλοξενείται απόψε από την Λίβερπουλ.

Παναγιώτης Ρέτσος (Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Μαξίμοβιτς) στην εντός έδρας νίκη επί της Τζένοα με 6-0.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 87` από τον Τριπαντέλι) στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Λάτσιο.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Μπουραμπιά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Σπέτσια.

Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βαλένθια. Στο 63ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ με κεφαλιά, χαρίζοντας έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σάλκε.

Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Αντικατέστησε στο 62` τον Τίλμαν στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Σουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Ναντ με 2-0.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 58` από τον Ντιά) στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Χιμπέρνιαν.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 90`+2` από τον Ριτσκόφσκι) στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Βίσλα Κρακοβίας.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση):  Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Κώστας Χρήστου (Ομόνοια): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Βαγγέλης Οικονόμου (Καρμιώτισσα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Παραλιμνίου.

Κενάν Μπαργκάν (Καρμιώτισσα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Παραλιμνίου.

Δημήτρης Κυριακίδης (Καρμιώτισσα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Παραλιμνίου.

Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Η Πάφος φιλοξενείται απόψε από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.

Κυριάκος Στρατιάδης (Εθνικός Αχνας): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Παύλος Κυριακίδης (Ερμής Αραδίπππου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Γιάννης Φιρινίδης (Ερμής Αραδίππου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Βασίλης Καραγκούνης (Ερμής Αραδίππου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Βασίλης Βαλιάνος (Ερμής Αραδίππου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Ηρακλής Γαρουφαλιάς (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας υποδέχεται απόψε την Πάφο.

Χρήστος Καρανταής (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας υποδέχεται απόψε την Πάφο.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Ελφσμποργκ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μορεϊρένσε.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Χέρενφεν.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Εμεν.

Λάζαρος Λάμπρου (Τβέντε): Αντικατέστησε στο 60` τον Τσέρνι στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Γκρόνινγκεν.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Ελ Χαντούτι) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ουτρέχτη.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ουτρέχτη.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 71` από τον Ρέϊντερς) στην εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Φορτούνα Σιτάρντ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Αλκμααρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μουσκρόν.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Βέϊλε. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Αντικατέστησε στο 87` τον Βίλτσεκ στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Βέϊλε.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 80` από τον Κιταγκάουα)στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Πόλτεν. Στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα της αυστριακής πρωτεύουσας.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 5-2 επί της Στεάουα Βουκουρεστίου.

Γιάννης Κοντοές (Ακαντέμικα Κλιντσένι): Εκτός αποστολής

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Χόνβεντ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Αντικατέστησε στο 85` τον Σιώπη, στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ριζεσπόρ.

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Αντικατέστησε στο 63` τον Γκιουλσελάμ στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ριζεσπόρ.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 85` από τον Τζαβέλα) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ριζεσπόρ.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Ερζουρούμ.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Σιβασπόρ.

Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κασίμπασα.

Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.