Η Αρμάνι «έσπασε» το εντός έδρας αήττητο της Μπαρτσελόνα

Με ηγέτες τους Σέρχι Ροντρίγκες και Μάλκολμ Ντιλέινι, η -σούπερ ανταγωνιστική παρά τις τρεις απουσίες βασικών παικτών της- Αρμάνι Μιλάνο έριξε τη... βόμβα της 20ής αγωνιστικής της Euroleague, επικρατώντας εκτός έδρας της Μπαρτσελόνα με 75-73, σε ένα απ’ τα καλύτερα παιχνίδια της εφετινής διοργάνωσης.

Η ιταλική ομάδα, που είχε να αγωνιστεί (λόγω κορονοϊού) από τις 16 Δεκεμβρίου και την εντός έδρας ήττα της απ’ τη Ρεάλ (73-75), βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-6, κάνοντας... πράγματα και θαύματα στην τελευταία περίοδο, όπου με ένα επί μέρους 28-19 «γύρισε» το ματς, νικώντας για δεύτερη φορά φέτος την «Μπάρτσα».

Δεύτερη σερί ήττα για τους «μπλαουγκράνα» και πρώτη εντός έδρας, μετά τη συντριβή τους απ’ την Μπασκόνια (95-75, 30/12), που δεν είχαν καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά και είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρήσει σε 15-4.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 28-34, 54-47, 73-75

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ άστοχα τον αγώνα, με το προβάδισμα να αλλάζει τέσσερις φορές χέρια στην πρώτη περίοδο και τον Σέρχι Ροντρίγκες να κάνει καταπληκτική εκκίνηση για την Αρμάνι, «γράφοντας» 10 πόντους με απόλυτα ποσοστά (2/2 διπ., 2/2 τριπ.).

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο, με τους Ιταλούς να παίρνουν ένα προβάδισμα 7 πόντων λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, χάρις στο «ξύπνημα» του Ντιλέινι και τις μεγάλες βοήθειες που έδωσε επιθετικά ο Μπέντιλ.

Οι 6 πόντοι που χώριζαν τις δύο ομάδες στο ημίχρονο (28-34) εξανεμίστηκαν πολύ γρήγορα στην τρίτη περίοδο με την «Μπάρτσα» να βρίσκει σκορ από τους Μίροτιτς, Ντέιβις και Κούτιτς και να «τρέχει» ένα σερί 23-7 που την έφερε στο +10 στο 1’49’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Η Αρμάνι όμως δεν το έβαλε κάτω... Με υπομονή, καλές επιλογές στην επίθεση, πολύ καλές άμυνες από τον Μπέντιλ και τον Μέλι, άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά και στο 35’ πήρε προβάδισμα (58-59), με ένα «φαρμακερό» τρίποντο του Ντιλέινι πάνω σε άμυνα.

Ο Γιοκουμπάιτς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Καταλανούς, ο Κούριτς πήγε τη διαφορά στο +4 (63-59), όμως οι Ιταλοί είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψουν ξανά στο ματς, με τους Ντιλέινι, Ροντρίγκες και Χολ να παίρνουν... φωτιά και να φέρνουν την Αρμάνι στο +5 (65-70) στο 1’11 πριν το φινάλε.

Στα τελευταία δραματικά 71 δευτερόλεπτα, ο Ντέιβις μείωσε σε 67-70, ο Χολ πέτυχε μόνο τη μία απ’ τις δύο βολές στο φάουλ που κέρδισε και ο Κούριτς με τρίποντη «βόμβα» στα 34’’ -στο... πρόσωπο του Μέλι- έριξε κι άλλο τη διαφορά στον πόντο (70-71).

Ο Ντιλέινι με τρίποντο στα 14’’ έδωσε ξανά «αέρα» 4 πόντων στην Αρμάνι (70-74), για να «απαντήσει» με νέο τρίποντο στα 6’’ ο Μίροτιτς, δίνοντας ξανά... ανάσα στην «Μπάρτσα» (73-74). Οι Καταλανοί έστειλαν τον Μέλι στο φάουλ στα 5’’ πριν το τέλος, ο οποίος έχασε την πρώτη κι ευστόχησε στη δεύτερη προσπαθώντας να... αστοχήσει, ο Λαπροβίτολα πήρε το τρίποντο στα δευτερόλεπτα που απέμεναν, όμως το σουτ του βρήκε «σίδερο» και οι Μιλανέζοι έφυγαν από τη Βαρκελώνη, με ένα τεράστιο διπλό.

Τρομερό ματς από τον Ροντρίγκες με 18π.  και 4 ασίστ, άξιος συμπαραστάτης του ο Ντιλέινι που «μίλησε» στα κρίσιμα με 15π. και 4/5 τρίποντα. Οι Κούριτς (22π., 3/4 τριπ.) και Μίροτιτς (18π.), προσπάθησαν να αποσοβήσουν τη δεύτερη σερί ήττα της Μπαρτσελόνα, αλλά δεν τα κατάφεραν...