Η Ελλάδα που αντιστέκεται και επιμένει

Με εννιά μετάλλια επέστρεψε η ελληνική αποστολή από τους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες, που ολοκληρώθηκαν στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν. Ένας απολογισμός, σίγουρα ικανοποιητικός και μια προσπάθεια των αθλητών και των αθλητριών μας σίγουρα πετυχημένη, παρά τις τόσες δυσκολίες που αντιμετωπίζουν σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς για τη χώρα τα τελευταία χρόνια. Μάλιστα, υπήρξαν περιπτώσεις όπου θα μπορούσε να είχε προστεθεί στον απολογισμό και κάποιο μετάλλιο ακόμη, όπως της Ευαγγελίας Ψάρρα στην τοξοβολία, της Βάσως Βουγιούκα στην ξιφασκία ή του Νίκου Μαυρομμάτη στη σκοποβολή και του Κλήμη Παπαχρήστου στο τζούντο. Αθλητές που επίσης ξεχώρισαν και ας μην ανταμείφθηκε η εξαιρετική προσπάθειά τους με μια θέση στο βάθρο.

Με τα εννιά μετάλλια, εκ των οποίων το 1 χρυσό, τα 4 ασημένια και τα 4 χάλκινα, η Ελλάδα κατετάγη στην 28η θέση του πίνακα μεταλλίων. Η πρώτη -χρονικά- επιτυχία ήρθε από το καράτε και τον Γιώργο Τζάνο, ενώ το μοναδικό χρυσό κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας στους κρίκους της ενόργανης γυμναστικής. Σε ομαδικό επίπεδο, η υδατοσφαίριση έλαμψε τόσο στους έφηβους όσο και στις νεανίδες, που πήραν την 3η θέση. Σε ατομικό επίπεδο, η ενόργανη γυμναστική και η κολύμβηση έδωσαν από δύο μετάλλια, το τζούντο, το καράτε και η σκοποβολή έδωσαν από ένα.

Ο δύο φορές Ολυμπιονίκης Ηλίας Ηλιάδης, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, έγινε ο μοναδικός Έλληνας αθλητής, που έχει κατακτήσει μετάλλιο σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις, δηλαδή σε Ολυμπιακούς Αγώνες, σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα, σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και τώρα σε Ευρωπαϊκούς Αγώνες.

Δημήτρης Δημητρίου - Κολύμβηση / 400μ. ελεύθερο

Κώστας Μαλγαρινός/Άννα Κορακάκη - Σκοποβολή / Μικτό σε αεροβόλο πιστόλι 10μ.

Χάλκινα

Ηλίας Ηλιάδης - Τζούντο / -90κ.

Ηλέκτρα Λεμπλ -  Κολύμβηση / 100μ. πεταλούδα

Εθνική ομάδα Εφήβων - Υδατοσφαίριση

Εθνική ομάδα Νεανίδων - Υδατοσφαίριση

ΟΙ ΣΠΟΥΔΑΙΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ

Φυσικά υπήρξαν αθλητές και αθλήτριες, που είχαν εξαιρετική παρουσία και έχασαν για... ένα τίποτα το μετάλλιο ή κατάφεραν και μπήκαν σε τελικούς. Πρώτη και καλύτερη η Ευαγγελία Ψάρρα, που στο απλό της τοξοβολίας έφτασε μέχρι τα ημιτελικά και αγωνίστηκε στον «μικρό τελικό» για να πάρει την 4η θέση. Την 5η θέση πήρε η Μαρία Λουίζα Βρυώνη στα 69κ. της ελευθέρας πάλης, την 6η θέση πήρε η Αθανασία Τσόλα στο σόλο της συγχρονισμένης κολύμβησης, όπως την 6η θέση πήραν η Αθανασία Τσόλα και η Γιάννα Γκεοργκίεβα στο ντουέτο της συγχρονισμένης κολύμβησης, αλλά και η Εθνική ομάδα της συγχρονισμένης στο κόμπο, που πήρε και την 7η στο Ομαδικό. Την 7η θέση πήρε ο Νίκος Μαυρομμάτης στο σκιτ της σκοποβολής, ενώ η Βάσω Βουγιούκα έφτασε ως τα προημιτελικά της σπάθης στην ξιφασκία, η Βάσω Μιλλούση μπήκε στον τελικό του σύνθετου ατομικού της ενόργανης γυμναστικής (κατετάγη 16η) και ο Καλλίνικος Κρεάνγκα στα 43του χρόνια, πέτυχε νίκες στο ατομικό του πινγκ πονγκ και έφτασε έως τον γύρο των «16». Και τέλος, ο παραολυμπιονίκης του Σίδνεϊ Κλήμης Παπαχρήστου, έκανε μια συγκλονιστική προσπάθεια στην κατηγορία +90κ. του τζούντο τυφλών και έφτασε έως τα ημιτελικά, για να ηττηθεί στο ματς για το χάλκινο μετάλλιο και να πάρει τελικά την 5η θέση.

Στην κολύμβηση, που αποτέλεσε και Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων, εκτός από τα δύο μετάλλια, σε τελικούς μπήκαν ο Δημήτρης Δημητρίου στα 200μ. ελεύθερο (7ος), ο Νίκος Σοφιανίδης στα 50μ. ύπτιο (5ος) και στα 100μ. ύπτιο (5ος), ο Θανάσης Κυνηγάκης στα 400μ. μικτή ατομική (5ος) και στα 200μ. πεταλούδα (6ος), ο Κώστας Μερετσόλιας στα 200μ. πρόσθιο (8ος), η Ηλέκτρα Λεμπλ στα 200μ. μικτή ατομική (8η) και η Ιωάννα Σαχά στα 200μ. ύπτιο (8η).