Η Λίβερπουλ διέλυσε το αήττητο της Σίτι στο ματς της χρονιάς!

Τα εύκολα δύσκολα έκανε γι άλλη μια φορά η Λίβερπουλ, η οποία μετέτρεψε τον διαφαινόμενο θρίαμβο επί της Μάντσεστερ Σίτι σε μία αγχωτική νίκη με 4-3. Για 88 λεπτά οι «κόκκινοι» έδειχναν ότι θα «πλήρωναν με το ίδιο νόμισμα» τη Μάντσεστερ Σίτι για τη «βαριά» ήττα που είχαν γνωρίσει στο «Έτιχαντ» (0-5), στο ματς του πρώτου γύρου, όταν προηγήθηκαν με 4-1, αλλά και πάλι στα τελευταία λεπτά έδειξαν αυτοκτονικές τάσεις. Με το τελικό 4-3, πάντως, πέτυχαν μία σπουδαία νίκη, με την οποία «έσπασε» το αήττητο των «πολιτών» στην Premier League.
Ένα «εκρηκτικό» 10λεπτο των «κόκκινων» στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 4-1 και όλα έδειχναν ότι θα έκαναν «περίπατο». Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω πέτυχαν δύο γκολ στα τελευταία λεπτά και στις καθυστερήσεις απείλησαν με ισοφάριση, αλλά το σουτ και η κεφαλιά του Αγουέρο έφυγαν άουτ. Μετά από 22 αγώνες η Σίτι γνώρισε την πρώτη εφετινή της ήττα, κυρίως λόγω της κατάρρευσης της αμυντικής της γραμμής στην επανάληψη, όταν μέσα σε 10 λεπτά οι παίκτες του Γκουαρντιόλα έκαναν παιδαριώδη λάθη τα οποία και πλήρωσαν με 3 γκολ!