Η συμπολίτισσα έριξε την Λίβερπουλ από την κορυφή

Μια άνευρη και χωρίς φαντασία Λίβερπουλ, δεν κατάφερε στο «Γκούντισον Παρκ» να κάμψει την αντίσταση της παθιασμένης Έβερτον. Οι δύο συμπολίτισσες έμειναν στο 0-0, στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής της Premier League και αυτή η ισοπαλία έριξε την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ από την κορυφή. Πλέον βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από την Μάντσεστερ Σίτι.

Νικηφόρα 2-1 πέρασε από την έδρα της Φούλαμ η Τσέλσι. Ο Ιγκουαϊν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 20', οκτώ λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Τσέιμπερς, αλλά πριν κλείσει το ημίχρονο (31΄), ο Ζορζίνιο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, που βυθίζει κι άλλους τους γηπεδούχους στην ζώνη του υποβιβασμού.