Η Τορίνο «ισοπέδωσε» τη Φιορεντίνα

Η Τορίνο ξεπέρασε εύκολα την προ ημερών ήττα της από την Ίντερ (1-0) και με την καλύτερή της εφετινή εμφάνιση έκανε... φύλλο και φτερό τη Φιορεντίνα, συντρίβοντάς τη με 4-0, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Serie A, επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική άνοδό της (τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία ματς).

Η «γκρανάτα» καθάρισε τον αγώνα μέσα σε 13 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, όταν σημείωσε τα τρία απ' τα τέσσερα τέρματά της. Ο Σίνγκο στο 19' έδωσε προβάδισμα στην Τορίνο, για να ακολουθήσουν άλλα δύο γκολ από τον Μπρέκαλο στο 23' και στο 31', τελειώνοντας ουσιαστικά τη... σεμνή τελετή στο "Stadio Olimpico". Ο Σανάμπρια στο 56' διαμόρφωσε το τελικό 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων.

Βενέτσια-Μίλαν        0-3
(3' Ιμπραϊμοβιτς, 48', 59' πεν. Ερνάντεζ)

Έμπολι-Σασουόλο       1-5
(16' Χέντερσον-13' πεν. Μπεράρντι, 24', 71' Ρασπαντόρι, 67', 90'+ Σκαμάγκα)

Νάπολι-Σαμπντόρια     1-0