Η «βασίλισσα» νίκησε 3-1 την Βαλένθια και θα διεκδικήσει το 11ο τρόπαιο του Super Cup - «Σβηστά» στον τελικό η Ρεάλ

Η «αυλαία» του... ανανεωμένου Super Cup Ισπανίας άνοιξε απόψε στο «King Abdullah Sports City» της Τζέντα, όπου η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε άνετα με 3-1 της Βαλένθια και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής (12/01, 20:00). Αντίπαλος της «βασίλισσας» θα είναι ο νικητής του ημιτελικού της Πέμπτης (9/01, 21:00), ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα (πολυνίκης της διοργάνωσης με 13 τρόπαια) και στην Ατλέτικο Μαδρίτης.

Με δύο γκολ στο πρώτο μέρος από τους Κρόος (15΄) και Ίσκο (39΄) η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν έβαλε τις βάσεις για την εξασφάλιση του πρώτου «εισιτηρίου» για τον καταληκτικό αγώνα, με τον Λούκα Μόντριτς να βάζει το «κερασάκι στην τούρτα» στο 65ο λεπτό και τις «νυχτερίδες» απλώς να μειώνουν με πέναλτι του Παρέχο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ρεάλ θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 11ο τρόπαιο του ισπανικού Super Cup.