Η Βέροια πάλεψε για την ανατροπή, ο Λεβαδειακός τη νίκη

Σπουδαία νίκη με 3-1 επί της Βέροιας σημείωσε στην έδρα του ο Λεβαδειακός, σε αγώνα για την 26η ημέρα του πρωταθλήματος της Super League και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία. Το ματς ήταν πολύ κρίσιμο και για τις δύο ομάδες, αλλά πλέον ο Λεβαδειακός έχει πάρει σημαντικό προβάδισμα για την παραμονή αφού αποσπάστηκε έξι βαθμούς της ομάδας της Ημαθίας. Ο Λεβαδειακός προηγήθηκε στο 51΄ με πέναλτι του Μιλιάζες, ενώ η ομάδα της Ημαθίας ισοφάρισε στο 71΄ με το Καπετάνο. Το 2-1 έκανε στο 77΄ ο Βασιλείου και το 3-1 στις καθυστερήσεις ο Γιακουμάκης (90΄+1)

Η Βέροια που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, ήταν αυτή που έχασε στο 17΄ την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν σε όμορφη εκτέλεση φάουλ από τον Σαρπόνγκ, ο Ναμάσκο έκανε μια καταπληκτική επέμβαση κι έσωσε την εστία του. Οι γηπεδούχοι ου μετά το 20΄ ανέβασαν την απόδοσή τους, έχασαν την καλύτερη ευκαιρία τους να ανοίξουν το σκορ στο 41΄, όταν από λάθος του Καλί, ο Σίλβα μόνος απέναντι στον Λόπεθ πλάσαρε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για στο 37΄ για ανατροπή μέσα στην περιοχή του Στόιτσεφ από δύο αμυντικούς του Λεβαδειακού, αλλά ο διαιτητής Παπαπέτρου δεν έδωσε παράβαση.

Στη συνέχεια, ο Λεβαδειακός ευτύχησε μόλις στο 6ο λεπτό της επανάληψης (51΄) να σκοράρει. Σε ανατροπή του Καλτσά από τον Καλί ο Μιλιάζες σκόραρε με πέναλτι δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Το 1-0 κράτησε ο Λεβαδειακός για 20 λεπτά, αφού στο 71΄ η Βέροια έφθασε στην ισοφάριση με κοντινό πλασέ του Καπετάνου, έπειτα από όμορφη εκτέλεση φάουλ από τον Σαρπόνγκ.

Όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού στο 77΄ έκαναν δύο τα τέρματά τους, όταν μετά από πολύ όμορφο συνδυασμό των παικτών της Γιουσούφ και Καραμπουέ, η μπάλα έφθασε στον Βασιλείου ο οποίος με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή νίκησε το Λόπεθ. Η Βέροια δεν κατάφερε να αντιδράσει για να φθάσουμε στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Γιακουμάκης από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε για να κάνει το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθήνας)

Κίτρινες κάρτες: Ουόν, Βούρος, Καλτσάς /Σισοκό, Λόπεθ

Λεβαδειακός (Γιάννης Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Ουόν, Βούρος, Μιλιάζες, Τριποτσέρης, Κουλιμπαλί, Τόνι Σίλβα, Καλτσάς, Σουμπίνιο (70΄ Καραμπουέ), Βασιλείου (86΄ Γιακουμάκης), Γιουσούφ (90΄ Καραχάλιος).

Βέροια (Ράτκο Ντόστανιτς): Λόπεθ, Καλί, Ασίγκμπα, Σισοκό, Τόμας, Βασιλαντωνόπουλος, Μπαλάφας (82΄ Μίλιεβιτς), Τόνι Κάλβο, Καπετάνος, Στόιτσεφ (66΄ Κωνσταντινίδης), Σαρπόνγκ.